Haberler

Hamileikte Hastane Seçimi

Günümüzde teknoloji alanında gelişmeler ile birlikte tıp alanında da başarılı gelişmeler yaşanmaktadır. Sizde bu gelişen şartları kendi lehinize kullanmalısınız. Bunun için hastane seçerken size sunacağı imkanlara mutlaka bakmalısınız.

Hamileliğinizde doğumunuzu gerçekleştireceğiniz hastanenin sizin ve bebeğinizin sağlığı için her koşulda uygun olması için doğru hastane seçimi yapmalısınız.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinin Bulunması

Hamileliğiniz boyunca bebeğiniz sağlıklı dünyaya gelmesi için elinizden geleni yaptınız. Artık 40 haftanın sonunda bebeğinizi kucağınıza alma zamanınız geldi.blank

Doğum sırasında meydana gelebilecek her aksaklık için hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Doğum sırasında meydana gelebilecek bir komplikasyon için, doğum yapacağınız hastanenin yeterli olması gerekmektedir.

Bu nedenle her durumu karşı hazırlıklı olmak için, yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan hastaneyi tercih etmenizde fayda vardır. Hamilelik döneminde seçtiğiniz hastane ya da doktorunuz ile ilgili endişeleriniz var ise değiştirmekten çekinmeyin.

Temizlik

Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığını emanet ettiğiniz hastanenin temiz olma koşulu oldukça önemli bir konudur. Hastanenin temiz olduğunu anlamanız çokta zor olmayacaktır. Muayene için gittiğinizde doktorunuzun odasına bakabilir, koridorlarını inceleyebilir, lavabolarına bakabilirsiniz.

İyi olduğunu düşündüğünüz hastaneler günümüzde bilinirlilik nedeni ile oldukça kalabalık olmakta ve temizlik bu nedenle biraz daha kontrol alınamamakta olabilir. Bu nedenle hastaneyi daha önceden inceleyebilirsiniz. Ancak doğumhaneyi inceleme şansınız olmayacaktır.

Bu konuda çözüm olarak daha sakin ve kalabalık olmayan hastane seçebilirsiniz. Mutlaka hijyen ve temizlik kurallarına uyan bir hastane de doğum yapın. Çünkü hastanede geçen enfeksiyonlar nedeni ile anne ve bebekte ciddi sağlık sorunları, hatta ölümler meydana gelmektedir.

Yakınlık / Mesafe

Eviniz ile seçtiğiniz hastane arasında ki mesafenin kısa olması size fayda sağlayacaktır. Seçtiğiniz hastane size ne kadar yakın olursa muayene ya da farklı bir sorununuzda hastaneye gitmeniz daha kısa zaman alır.

Özellikle büyükşehirler de ve trafiğin fazla olduğu yerlerde yakınlık oldukça önemlidir. Trafiğe kalmak ve hastaneye ulaşımınızın fazla sürmesi sizi strese sokabilir. Mesafenin yakın olması sizin kendinizi daha güvende hissetmenizi de sağlayacaktır.

Doğum İçin Hastane Seçiminde Size Yardımcı Olacak Sorular

• Doğum esnasında eşiniz ve yakınlarınızın yanınıza girmesine izin veriliyor mu?

• Doğum öncesinde doğumhaneyi, yenidoğan yoğun bakım ünitesini, sancı verilecek odayı gibi yerleri görmeniz için imkan veriliyor mu?blank

• Sağlık sigortanıza uyuyor mu ve bütçenize uygun mu?

• Doğum esnasında oluşabilecek farklı durumlar için ekstra ücret çıkarılıyor mu?

• Doğumunuzu ölümsüzleştirmek için doğum fotoğrafçısı düşünüyorsanız, hastane doğum fotoğrafçısına izin veriyor mu?

• Doğumdan sonra bebeğiniz annenin yanına mı veriliyor yoksa bebek odasında mı kalıyor?

• Kalacağınız oda kaç kişilik? İstediğinize göre tek kişilik anne ve bebek için oda imkanı var mı?

• Bebeğinizi ilk emzirirken size yardımcı olacak bir çalışan var mı?

• Doğum sırasında, doğum ekibinin sadece bayan olması talebiniz varsa bu imkan var mı?

• Daha önce hastane hakkında yorumlar olumlu mu?

• Hastane yeterince temiz mi?

• Hastanede sürekli olarak anestezi uzmanı, çocuk hastalıkları uzmanı ve jinekolog var mı?

• Hastanenin ulaşımı kolay mı?blank

Hastane seçiminde sorularınıza aldığınız yanıtlar çok önemlidir. Anne ve bebek sağlığı için hastanenin doğru tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu en mutlu anınızı en sorunsuz şekilde sonuçlandırmanız ailenin en çok istediği şeydir.

Hastane seçimi yaptıktan sonra, hastane ile görüşüp doğum yönteminize göre programınızı netleştirmeniz gerekmektedir. Programınız netleştikten sonra doğum için bütün hazırlıklarınızı tamamlayarak doğum sürecini en sağlıklı şekilde tamamlamak için içiniz rahat bir şekilde bekleyebilirsiniz.

En Çok Okunanlar

Üste Git