Anne Sağlığı

Anne Sütü Nasıl Isıtılır

Anne sütünün çeşitli nedenler ile sağılarak saklanmasından sonra bebeğe verilmesi için çıkarıldığında ısıtılması konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Buzlukta, derin dondurucuda saklanan anne sütünün ısıtılması uygun şartlarda yerine getirilmemesi durumunda fayda sağlamaktadır.

Mikrodalgada Isıtmayın

Mikrodalgada bebeğinize vereceğiniz hiçbir besini ısıtmayınız. Mikrodalgada moleküler parçalanma meydana gelmesi nedeni ile yiyecek ve içeceklerin DNA sı bozulabilmektedir.

Uygun koşullarda ve kaplarda sakladığınız anne sütünü üzerine attığınız tarihlere göre alarak sırasıyla ısıtın. İlk önceliğiniz ilk sağdığınız anne sütünüz olmalıdır.

Buzdolabında Saklanan Anne Sütü Nasıl ısıtılır

Eğer buzdolabında saklama süreniz uzun değil ve bebeğiniz soğuk süt içmeyi seviyor ise bebeğinize bu sütü biraz dışarıda tutarak dolap sıcaklığı geçtikten sonra verebilirsiniz. Ne kadar dolaptan çıkarılıp bebek soğuk içebilirse verilmeli denilse de normal buzdolabına koyulan her şeyin ısı derecesi soğuk olduğu için bebeğinizi hasta edebilirsiniz.

Bebeğinize anne sütünü oda sıcaklığına getirerek vermeniz tavsiye edilmektedir. Bunun için benmari usulü ile sütü ısıtabilirsiniz. Bunun için bir kabın içerisine çok aşırı sıcak olmayacak şekilde su koyunuz. Su olan kabın içine sütü koyduğunuz kabı ya da biberonu koyunuz. Kabın içerisinde biberonu hareket ettirerek ılımasını sağlayınız.

Anne sütünü ılıtırken, sıcaklığını kontrol etmek için birkaç dakikada bir şişeyi sudan çıkarak elleriniz ile şişeyi sıkıştırınız. Emin olmak için bileğinize birkaç damla süt damlatabilirsiniz.

Isıtılan anne sütünün yağlı ve sulu maddeleri birbirinden ayrılacağı için şişeyi sallayarak içerisinde ki maddeleri tekrar karıştırıp bebeğinize veriniz.

Dondurulmuş Süt Nasıl ısıtılır

Dondurucu veya buzluktan çıkardığınız anne sütünü öncelikle buzdolabı içerisine koyarak çözülmesi için bekleyin. Çözülen anne sütünü bir kaba ya da biberona alınız. Yine anne sütünü benmari usulü ile ısıtarak bebeğinize veriniz. Dondurucudan çıkarıp çözülen anne sütünü 24 saat içerisinde tüketmeniz gerekli. Tekrar bu sütü dondurucuya koymayınız. Eğer sütün tamamı tüketilemezse kalanını bebeğinize vermeyiniz atınız.

En Çok Okunanlar

Üste Git