Algısal Gelişim

ÇOCUKLARDA ISIRMA

Küçük yaştaki çocuğumuz yaptığı her iyi ve kötü davranış bizleri etkilemektedir. Iyi ve güzeli öğrenip uyguladığında onunla gurur duyar ve mutlu oluruz. Ancak kötü davranışlar sergilediğindeyse yine en çok biz ebeveynler üzülürüz. Bunlardan bir tanesi de küçük çocuklarda görülen ısırma hareketidir. Bu denli ilkel, kaba ve zarar verici bir hareketi küçük çocuğumuza yakıştıramayız.

Çoğunlukla bu durum anne ve baba tarafından çocuğun huysuzlandığı şeklinde algılanır. Ancak çocuklar sadece huysuzlandıklarında ya da öfkelendiklerinde bu davranışı sergilemezler. Aşırı mutlu ve hareketli çocuklar da ısırma eğilimindedir. Henüz yeteri kadar konuşamayan çocuğunuzun kendini ifade edebilme şeklidir ısırmak. Genellikle de 13 aylık ile 3 yaş arasındaki dönemde görülmektedir.

Unutmamanız gereken bir diğer konu ise çocuğun o yaş döneminde düşünmeden hareket ettiğidir. Karşı tarafta bırakacağı etkiyi düşünmeden, sadece duygularını ifade etmek için bu davranışı sergilerler. Bir arkadaşını ısıran çocuk, ısırılan çocuk kadar şaşkın ve üzgün olmaktadır.

Anne Ve Babanın Yapması Gerekenler

• Çocuğunuz bu davranışı sergilediğinde beklemeden hemen onu uyarmalısınız. Aradan 1 dakika geçtikten sonra onu uyardığınızda kafasında kendi yaptığıyla uyarınızı bağdaştıramayacaktır. Bunun sebebi ise çocukların ilgi sürelerinin kısa olmasıdır.

• Ona uyarıda bulunurken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise net olmaktır. ”arkadaşlarınla iyi geçin” demeniz onun için yaptığı olaydan ilgisiz bir uyarıdır.

• Uyarıda bulunurken ” Hayır, insanları ısıramazsın, onun yerine yiyecekleri ısırmalısın” gibi daha nesnel örnek vermeniz yardımcı olacaktır.

• Eğer sizde çocuğunuzun yaptığı bu davranıştan sinirlenip, ısırmanın nasıl hissettirdiğini ona göstermeyin. Bu durum tam aksine onun gözünde ısırma hareketini insanların arasındaki iletişimi sağlamaya yarayan bir araç olarak görmesini sağlayacaktır. Ayrıca öğrenmek yerine tek hissettiği acı ve korku olacaktır.

En Çok Okunanlar

Üste Git