Anne Sağlığı

Doğum Sonrası Kilo Verme

Hamilelik süresince bebeğiniz için bol bol beslendiniz ve kilo aldınız. Artık hamileliğiniz sona erdiğine göre düzenli beslenerek hamilelik öncesi kilonuza dönebilirsiniz. Eski halinize dönmeniz için önemli olan ilk unsur hamilelik süresince aldığınız kiloların, hamilelik öncesi kilonuza orantılı bir şekilde artmış olmasıdır.

Bunu sağlamak amacıyla doktorunuzun beslenme tavsiyelerini dinlemelisiniz. Bu sayede düzenli ve sağlıklı beslenip hem bebeğiniz için yararlı besinler tüketir, hemde fazla kilo almadan sağlıklı bir hamilelik süreci geçirirsiniz.

Gebelik sırasında beslenmenize dikkat etmez ve gereğinden fazla kilo alırsanız doğumdan sonra bu kiloları vermeniz zorlaşır. Beslenmenizi düzenlerseniz hamilelik boyunca 9 ila 12 kilo alırsınız. Zayıf annelerde alınan kilo miktarı ise daha fazladır. Doğumdan sonra ve loğusa döneminde yaklaşık 5 kilo verirsiniz. Bu süreç boyunca kaybettiğiniz suyun ve bebeğinizin ağırlığıdır.

Doğumdan sonra rahat kilo vermenizi sağlayan bir diğer durumsa emzirmektir. Düzenli emzirmenin sonucunda 1 günde verilen 500cc süt anneye yaklaşım 500kcal enerji kaybettirir. Sütünüzün çok gelmesi için fazla yemeniz değil düzenli ve sağlıklı beslenerek gerektiği kadar süt üretmeniz gerekir. Ayrıca yapılan araştırmalar fazla beslenmenin ya da fazla sıvı tüketiminin sütü arttırmadığını göstermiştir.

Doğumdan sonra yediklerinize dikkat edip sağlıklı beslenerek yaklaşık 6-8 ay içinde eski kilonuza dönebilirsiniz. Bu sürecin uzun sürmesi en sağlıklı olanıdır. Birkaç ay içinde fazla kilo kaybetmek sağlıksız kilo kaybetmek demektir ve kaybedilen kiloların geri alınma riski oldukça yükselir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Ekmek tüketimini azaltın

• Yağlı besinleri tüketmekten uzak durun

• Bol bol sebze yemeği tüketin

• Gereğinden fazla meyve tüketmeyin

• Fastfood ve türevi hazır gıdalardan uzak durun

• Sık aralıklarla az yemek yiyin

• Bol su tüketin

Doğumdan Sonra Korse Kullanımı

Korse kullanımı bilinenin aksine doğum sonrası oluşan sarkmaları ve yağlanmaları giderme konusunda başarılı değildir. Hatta tam aksine korsenin uzun süreli kullanımlarında kaslarda güçsüzlük, bel ağrıları ve kas tutulmaları gibi şikayetlerde artış gözlemlenir. Bu doğum sonrası fazlalıklardan kurulmanın en sağlık yolu düzenli ve bilinçli egzersiz yapmaktır

Doğumdan Sonra Yapılabilecek Egzersizler

Tükettiğiniz besinlere dikkat ettiniz ve sağlıklı beslendiniz. Bu elbette kilo vermenizi kolaylaştıracaktır fakat doğum sonrası oluşan sarkmaları ve şekil bozulmaları gidermek ve kilo vermenize yardımcı olmak amacıyla mutlaka egzersizde yapmanız gerekmektedir.

Egzersiz yapmaya başlamanız için; normal doğum yaptıysanız doğumdan yaklaşık 1 hafta sonra, sezaryen ile doğum yaptıysanız doktor kontrollerinizde bir sorun yoksa yaklaşık 1 ay sonra başlayabilirsiniz.

Egzersizlerinize yemek yedikten sonra dolu bir mideyle başlamamalısınız. Bu size yarardan çok zarar verecektir. Hamilelik döneminde yaptığınız kısa yürüyüşler hamilelik sonrasında da kilo vermenize yardımcı olacak en basit egzersiz şeklidir. Günde 30 dakikanızı ayırıp yapabileceğiniz yürüyüş dışında karın kaslarınızı güçlendirmek ve sarkmları önlemek için mekik çekmeniz gerekir.

Bunu günde 1 kez ve yapabildiğiniz kadar yapmanız yeterlidir. Vücudunuzun başka yerlerini de çalıştırmak için yapabileceğiniz hareketler mevcuttur. Doğum sonrasında oluşacak sarkmaları gidermenin bir diğer yolu ise koşudur. Koşu bandında yada evinizin yakınlarındaki güzel bir parkta yapacağınız bu egzersiz karnınızı şekillendirmede yardımcı olacaktır.

En Çok Okunanlar

Üste Git