Hamilelik Öncesi

Gebelik Belirtileri

Kadınların her ay düzenli olarak gördükleri adet kanamaları ile yumurtalıkları yenilenir. Adet görmeme durumu genelde hamile miyim? sorusunu akla getirir.

Gebelik döneminde adet gecikmesi dışında birçok hamilelik belirtisi vardır. Ancak bu belirtiler kişiden kişiye ve hamileliğe göre değişiklik göstermektedir. Bazı kadınlar hamileliği erken döneminde fark ederken bazı kadınlar ise fark edemeyebilir.

Hamilelik belirtilerini vücudunuzun göstermiyor olması hamile olmadığınız anlamına gelmediği gibi bahsedeceğimiz belirtileri taşıyor olmanızda hamileliğinizin kesin olduğu anlamına gelmemektedir.

Hamile olduğunuzu anlamanın en kolay yolu, erken gebelikte en doğru sonucu kan testi ile alabilirsiniz. Genel olarak görülen hamilelik ve erken gebelik belirtileri;

1- Adet Tarihinde Gecikme Yaşanması

En belirgin gebelik belirtisi adet gecikmesidir. Adet tarihiniz geçtiği halde adet olmadığınız zaman gebelikten şüphelenebilir siniz. Ancak her adet gecikmesi gebelik belirtisi değildir.

Hava değişikliği, kullanmış olduğunuz ilaçlar, stres ya da hormonal hastalıklardan gecikme yaşayabilirsiniz. Bu durumda emin olmak için test yaptırabilirsiniz.

2- Göğüslerde Hassasiyet

Hamile kalındıktan sonra göğüslerde şişlik, büyüme, karıncalanma ve hassasiyet yaşanabilir. Göğüslerde meydana gelen değişiklik gece yatarken, giyinip-soyunurken, ya da dokunduğunuzda fark edebilirsiniz. Ancak bu belirtiler adet döneminde de görülebileceğinden hamilelik söz konusu olmayabilir. Bazı kadınlarda meme uçlarında renk değişikliği görülebilir.

3- Aşırı Yorgunluk

Hamilelik belirtilerinde en erken gösteren belirtiler arasında yorgunluk vardır. Hamile kalındıktan sonra vücudunuz
daha fazla efor sarf eder. Metabolizmanız artık tek sizin için değil bebeğinizin gelişimi için de çalışmaktadır. Bu yüzden metabolizma hızınız artar. Bu nedenle kendinizi yorgun hisseder, erken yatmak ve sabahları geç kalkmak istersiniz. Halsizlik, yorgunluk ve normalden fazla uyumak hamilelik döneminde görülen en yaygın belirtilerdendir.

4- Sık İdrara Çıkma

Rahimde meydana gelen büyüme idrar torbasına baskı yapar. Bu nedenle sık idrara çıkma ihtiyacı doğar. Hamileliğin oluşmasından bir hafta sonrasında bu şikayet ortaya çıkabilir. Geceleri uykudan uyanarak tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu durum hamileliğin 9 ayı boyunca devam edebilir.

5- Baş Dönmesi

Hamileliğin kan damarlarında genişlemeye sebep olması tansiyon düşüklüğüne sebep olur. Bu nedenle baş dönmeleri yaşanır. Bir anda kalkıp bir anda oturmanız durunda bu şikayeti daha çok yaşarsınız.

6- Aş Erme

Aş erme aslında her kadında görülen bir durum değildir. Aş erme genelde 5. hafta ile 16. haftalar arasında görülür. Bazı kadınlar bu süreyi çok kısa geçirebilir, bazı kadınlar hiç aş ermez. Bu belirti kişiden kişiye değişiklik gösterir.

7- Kokulara Karşı Aşırı Duyarlılık Gösterme

Kokuya karşı hassasiyet her hamile kadında neredeyse görülür. Hormonlarda meydana gelen değişiklik nedeni ile kokulara karşı duyarlılık meydana gelir. Özellikle de parfüm ve sigara kokusundan rahatsızlık yaşayabilirler. Çok sevdiği bir yiyecekten hamilelik döneminde tiksinebilir ya da sevmediği bir şeyin kokusu güzel gelebilir ve o yiyeceği tüketmeye başlayabilir.

8- Mide Bulantısı ve Kusma

Genellikle midede yanma, bulantı gibi belirtiler görülür. Toplumumuzda en belirgin hamilelik belirtisi mide bulantısı ve kusmadır. Birde başınız dönüyorsa kesin hamilesiniz esprileri yapılır.

Hormon seviyelerinin değişmesi ile meydana gelen bu durum genelde sabah saatlerinde şiddetli olsa da gün boyunca da şiddeti azalarak devam edebilir.

9- Duygularda Değişiklik

Vücutta yaşanan hormonal değişiklikler, gebelikte ruh halinde de ani değişikliklere yol açabilir. Daha kolay sinirlenme stresli olma, gülerken birden ağlama ve duygularda dalgalanma sık görülen hamilelik belirtisidir.

10- Hafif Kanama

Bazı kadınlar için aslında en erken gebelik belirtisi hafif vajinal kanamadır. Aslında gebeliğin başlangıcından 10 veya 14 gün sonra görülen ve kısa süren bu kanama yerleşme kanaması olarak bilinir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim kanalına yerleşmesinden kaynaklanır. Adet kanamasına göre çok daha hafif ve lekelenme şeklindendir.

Saymış olduğumuz bu belirtiler dışında sık yaşanan diğer gebelik belirtiler;

• Alt karında şişkinlik ve hassaslık

• Kasıklarda batma ve kramp

• Akıntının fazla olması

• Bel ağrısı

• Gaz sorunu yaşamak

• Belin kalınlaşması

• Mide yanması

• İdrarda koku değişikliği

• Ağızda kuruluk olması

• Göğüs uçlarının hassaslaşması

• Ağızda metal tadı hissedilmesi

• Göz bebeklerinin büyümesi

• Aşırı üşüme ve titreme

Hamilelik (Gebelik) Testleri

 

En Çok Okunanlar

Üste Git