Anne Sağlığı

HAMİLELİKTE BESLENME

Hamilelik döneminde dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edindiğinizde bebeğiniz ve sizin için yapmanız gereken en önemli şeylerden birini yerine getirmiş olursunuz.

Kimi anneler hamilelik döneminde çok kilo alır ancak bebeği düşük kilolu dünyaya gelir. Bazı annelerde fazla kilo almasalar da bebekleri gayet ideal kiloda dünyaya gelir. Bu durumda hamilelik döneminde sizin yapmanız gereken beslenmenize dikkat etmeniz.

Her anne hamilelik sürecinde kendisinin ve bebeğinin sağlıklı olmasını ister. Bunun olabilmesi için rutin doktor kontrollerini aksatmamalı ve beslenmesine dikkat etmelidir.

Normal bir hamilelik döneminde alınması gereken yaklaşık maksimum ideal kilo 15, minimum alınması gereken 7 kilodur. Fazla kilo aldığı halde bebeği dünyaya zayıf gelen annelerin genelde beslenmelerinin kalorisi yüksek vitamin değeri az olduğu görülmektedir.

Hamilelik dönemi; günlük kalori, alınması gereken sıvı, protein, yağ, vitamin, mineraller, karbonhidrat gibi vücudun alması gereken temel elementlerin arttığı dönemdir. Aslında vücudunuz bu evrede çoğu zaman size açlık-tokluk hissi ile yol gösterecektir. Sizin bu süreçte doğru besini almanız önemlidir.

Unutulmamalıdır ki bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, fiziksel, ruhsal ve zihinsel yönden gelişimi annenin sağlığı ve beslenmesi ile doğrudan bağlıdır.

Hamilelik döneminde diyet yapılması uygun değildir. Hamilelik döneminde yapılan diyet nedeni ile bebeğiniz yeterli vitamin ve mineralleri alamayabilir.

 

Hamilelikte Alınması Gereken Temel Gıdalar

 

En Çok Okunanlar

Üste Git