Hamilelik Sonrası

Hamilelikte İlk Dönemler

Hayatının dönüm noktası olacak bir haberdir anne olmak bir bayan için. Eşsiz bir heyecan, müthiş bir duygu ve birçok şeyin değişeceğini bir anda hayal etmektir. Güzel duygularla başlayan hamilelik beraberinde zıt duygu geçişlerini getirecektir. Mutluluk – üzüntü, kaygı – güven, beğenme – tiksinme ve en sık görülen gülme – ağlama gibi davranışlar aynı anda yaşanmaktadır. Ama korkulacak bir durum değildir bu geçişler. Hormonlarınızın etkisi ile yaşamış olduğunuz geçişlerdir bunlar. Hepsi geçici duygulardır. Çünkü bebeğinizi kucağınıza aldığınızda her şey çok güzel olacaktır.

Artık hayatınız değişmiş ve her şey başka olacaktır. Duygusal geçişler, vücudunuzda oluşan değişim, günlük hayatınızda dikkat edilmesi gereken durumlar, yediğiniz yemekler, giydiğiniz kıyafetler kısacası bütün hayatınız onun için şekillenecektir. Bu süreçte önemli olan annenin bu psikolojik duruma kendini hazırlamasıdır. Uzun ve güzel olan bu dönemde bilinçli olmanız ve eşiniz ile bu süreci en güzel şekilde geçirmeniz hamilelik döneminizi sorunsuz atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Hassas olduğunuz bu dönemde duygu geçişleriniz fazla olacağından eşinizin size ekstra anlayışlı olması gerekmektedir. Tabi sizde bu dönemi fırsata çevirmeyin. Çünkü eşinizde baba olmanın heyecanı içindedir. Anne ve babalar unutmamalıdır ki sizin duygusal durumunuz bebeğinizi de etkilemektedir. Bu süreçte aile büyüklerinizden ya da yakınınızda bu dönemi yaşamış kişilerin deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Doğum öncesi mutlaka bilinçlenmelisiniz. Araştırmalı, okumalı ve sizin için doğru olanları uygulamalısınız. Doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmalısınız. Günümüzde gelişen internet artık her bilgiye kolayca ulaşmayı sağlamıştır. Muhakkak yararlı bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır. Ancak edindiğiniz her bilgiyi uygulamayın doktorunuza danışın. İnternet üzerinden edindiğiniz her bilgi doğru olmayabilir.

Hamile olmanız sağlığınıza her zaman olduğundan daha fazla özen göstermenizi gerektirmektedir. Çünkü artık bir anne adayısınız ve bebeğinizin sağlığı da size bağlı. Sağlıklı bir anne, sağlıklı bir bebek ve dünyaya sağlıklı bir birey kazandırmış olacaksınız.

Fiziksel değişiminizin sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Kilo almak her bayanı olumsuz etkilemektedir. Ama unutmayın siz bir annesiniz. Sağlıklı beslenme ile motivasyonunuzu olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Unutmayın ki sizin beslenmeniz ile bebeğiniz de beslenecektir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri kilo alma korkusu ile hamilelik döneminde bilinçsiz diyet yapmak. Bunun tam tersini de yapmanızı önermiyoruz. Hamileyim her istediğimi yeme hakkım var olarak da düşünmeyin. Ne az ne çok yiyin. Sağlıklı beslenme, yapılan egzersizler hamilelik sürecinde hem fiziksel hem de ruhsal anlamda rahat bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.

O güzel haberi aldınız ve artık bir anne adayısınız. Her gün aklınıza takılan birçok soru olacaktır. Çünkü bebeğinizi hamilelik döneminizde en iyi şekilde korumak isteyeceksiniz. Hormonlarınız duygularınızı etkileyecek, fiziksel değişime uğrayacak ve beslenmenizi değiştireceksiniz. Ama bunlar yeterli olmayacak.

Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Stres bebeğinizi olumsuz etkileyecektir. Düzenli uyumalı ve düzenli beslenmelisiniz. Eğer sigara kullanıyorsanız hamilelik sürecinde sigaradan uzak durmalısınız. İçtiğiniz her sigarada bebeğiniz sigaranın olumsuz etkilerine maruz kalacaktır. Bu olumsuz ekiler sadece kısa dönemde değil uzun dönemde de etkilerini gösterecektir. İleri yaş hamileliklerde yaşanan düşük riski sigara ile daha da riskli hale gelmektedir. Doğum öncesi içtiğiniz sigara bebeğinizin düşük riskini artırırken, sakat doğumlara da yol açmaktadır. Daha öncede söylediğimiz gibi sağlıklı anne sağlıklı bebek ve toplumumuza sağlıklı bireyler.

En Çok Okunanlar

Üste Git