Anne Sağlığı

Hamilelikte Saç Bakımı

Gebelik döneminde değişen hormonlar nedeni ile saçlarınızda da bazı değişimlerin meydana gelmesi normal bir süreçtir. Meydana gelen bu değişimlere karşı hazırlıklı olmalı ve saç bakımınıza özen göstermelisiniz.

Saç bakımınıza hem kendi sağlığınız için hem de dış görünümünüze özen göstererek, kendinizi iyi hissetmeniz için dikkat etmenizde fayda var.

Hamilelikte Saç Kesilir Mi?

Anne adayları hamile kaldıktan sonra birçok şeyi sorgular ve kafalarında onlarca soru vardır. Bunlardan birisi de hamilelik esnasında saç kesilmesinin bebek için bir zararı olup olmadığıdır.

Hamilelikte saç kestirmek ile ilgili yaygın bir inanış olan, hamilelikte saç kestirmenin bebeğin ömrünü kısalttığıdır. Eğer anne adayı hamileyken saçını kestirirse bebeğin ömrü kısalır görüşü nedeni ile tereddütte düşen ve saçını kestirmeyen kişiler vardır.

Hamilelikte saç kestirmenin bebeğin üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Anne adayı kendini daha iyi hissedecekse saçlarını kestirebilir.

Ayrıca hamilelikte saçları uzun olan anne adayları eğer saç bakımını tam olarak yapamıyorsa kestirmesinde de fayda vardır. Boyatmak yerine kestirerek değişiklik yapmanız en azından kimyasallardan uzak durmanızı da sağlar.

Hamilelik Döneminde Saçlarda Yaşanan Değişimler

Gebelik döneminde anne adayının saçları hızla büyür, dinlenir, dökülür. Bazı anne adaylarının saçları olduğundan daha fazla kıvırcık bazı anne adaylarının da daha düz olabilir.

• Hamilelik döneminde saçlarda olduğundan fazla kabarma görülebilir. Değişen hormonlarınızın saçınızı da etkilemesi çok normal bir süreçtir. Gebelikten önce saçlarınızın kabarmasını önlemek için kullandığınız yöntemler şimdi işe yaramayabilir. Farklı nemlendirici kremler, şampuanlar ya da kendiniz farklı yöntemler bulabilirsiniz.

• Hamilelik döneminde anne adayının saçlarında elektriklenme sorunu görülebilir. Bunun nedeni saçların yeterli oranda nem ihtiyacını karşılayamamasıdır. Bunun için doğal yöntemler kullanarak elektriklenme sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

• Hamilelik birçok dengenizin değişmesine neden olur. Bunlar normal süreçler her zaman denir anne olmak kolay değil. Annelik hamilelik ile başlar. Hamilelik döneminde saçlarda aktif ve aşırı uzama görülebilir. Kadınlar saçlarının uzamasından her zaman memnun olurlar ancak bu dönemde sadece saçlarınız uzamaz, vücudunuzun farklı yerlerinde de bu olay gerçekleşir.

• Diğer meydana gelen bir değişim ise saç dökülmesidir. Eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü saç dökülmeleri vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

• Hamilelikte saçlarınız daha parlak ve canlı gözükebilir.

Hamilelikte Saç Bakımı

• Saç bakımınızda kesinlikle kimyasal maddeler içeren ürünler kullanmayınız. Çünkü saç derisi ile bu kimyasallar vücuda emilerek bebeğin bu kimyasallara maruz kalmasına sebep olabilir.

• Eğer saçınızı boyatıyor ve perma gibi işlemler yaptırıyorsanız, gebeliğin 3. ayından sonra yaptırmanız önerilmektedir.

• Anne adayının kokuya hassasiyetinin olması kullandığı şampuanın mide bulantısı yapmasına sebep olabilir. Daha az kokulu ve sizi rahatsız etmeyecek şampuan tercih ediniz.

• Hamilelikte saçların kırılganlığı artar. Bu nedenle kısa saçın bakımı daha kolaydır ve saçlarınız daha canlı olur. Uzun kullanacaksanız bakımına daha özen göstermelisiniz.

• Kalsiyum açısından zengin olan besinler tüketin. Vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olur.

• Kimyasal saç bakım ürünleri yerine doğal bakım ürünlerini tercih edin.

• Jöle ve saç spreyleri kullanımından uzak durmanızda fayda var.

• Saçlarınızı çok sıcak suda yıkamayın, güneşe fazla maruz bırakmayın, fön çektirmek yıpratacağından bu dönemde bu konulara özen gösterin.

• Düzensiz uyumak hamileliğinizde olumsuz bir etken olduğunu her zaman dile getirmiştik. Saç bakımınız içinde uyku düzeninin önemi fazladır.

• Saçlarınıza masaj yaparak canlı görünüm sağlayabilirsiniz.

• Saçlar ıslakken taramak ve sert taramak saçlarınızın kırılmasına ve dökülmesine neden olur. biraz kuru ve yumuşak tarakla tarayınız.

En Çok Okunanlar

Üste Git