Anne Sağlığı

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Hamile olan bayanların en sık sorduğu sorulardan biridir, saç boyatmak zararlı mıdır? Bununla ilgili net bir araştırma bulunmamaktadır.

Bazı doktorlar gebeliğin ilk 3 ayında saç boyatılmaması gerektirdiğini, bazı doktorlar hamileliğin ilerleyen aylarında boyatmanın zararlı olacağı görüşündedir. Bunun dışında hamilelikte dip boyası yaptırmanın zararlı olabileceğini söyleyen doktorlar da bulunmaktadır.

Saç boyalarının içerisinde birçok kimyasal maddenin bulunması bu yönde görüşlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bitkisel saç boyalarının kullanımına yönlendiren uzmanlar da bulunmaktadır ancak bitkisel saç boyalarının içerisinde de birçok katkı maddesi bulunmaktadır.

Yapılan herhangi bir bilimsel araştırmanın olmaması ve bugüne kadar saç boyatmaya bağlı herhangi bir bebekte sakatlık ya da bir hastalığa rastlanmamıştır.

Saç boyalarında çok fazla miktarda kimyasal maddenin olması, annenin vücuduna çok az sayıda geçebilir. Ancak bu kadar az sayıda etki etmesi bebeğe zarar vermesine neden olmaz. Saç boyalarında ki kimyasal maddeler saç telleri ile vücuda geçemezler.

Saçlardan değil kafa derisinden emilerek vücuda geçer. Bu yüzden hamilelik döneminde saçınızı boyatmayı düşünürseniz önlem olarak, saçlarınızı diplerinden tamamen boyatmaya bilirsiniz.

Bir şeyin bebeğe zarar verebilmesi için anne kanına karışması gerekmektedir. Saç boyama sırasında anne kafasından deriye deriden de anne kanına geçme ihtimali göz önüne alınarak sakıncalı olabileceği söylenmektedir. Buda aslında neredeyse imkansız bir olaydır. Ancak yine de böyle bir riskin olması ihtimali bile riske atmamanız gerektiğini gösterir.

Bebeğin organ gelişiminin olduğu ilk 3 ay önlem olarak saç boyatmadan uzak durabilirsiniz. Üç aydan sonra bebeğiniz organ gelişimini tamamladığı için saçlarınızı boyatabilirsiniz. Yine de bu süreçte boyanın çok fazla deri ile temas etmemesine özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, saçınızı boyatmak için gittiğiniz kuaförde maruz kalacağınız saç boyasının yaymış olduğu keskin kokuyu soluyarak akciğerlerinize dolması. Bu konuda da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelik ( Gebelik ) döneminde saç boyatmak isteyenlere öneriler;

• Gebeliğin ilk 3 ayında saçlarınızı boyatmayın. 4. Ayından sonra boyatın.

• Kimyasal madde içermeyen bitkisel boyaları tercih edin.

• Boyattığınız ortamın fazla basık ve havasız olmamasına özen gösterin. Daha havadar ve ferah yerde boyatın.

• Saçınızı kendiniz boyayacaksanız eldiven takınız.

• Kaş ve kirpiklerinize boya sürmeyiniz.

• Diplerinize fazla uygulamanızı öneririz ancak diplerinizi de boyadığınızda saç diplerinizi bol su ile yıkayınız.

• Boyadan sonra saçınızı yıkadığınız suyun fazla sıcak olmaması gerekir, ılık suda yıkayınız.

Emzirirken Saç Boyatmak

Diğer sorulan bir konu da emzirirken saç boyatılabilir? Emziren kadınların aldığı her türlü bezin ve vitaminler süte karıştığı gibi alınan kimyasallarda sütün kalitesini etkilemektedir.

Doğum sonrası hormonal değişimler saç derinizi de etkileyebilir. Sağlıksız saç derilerine uygulanan boyama işlemi annenin kimyasal maddelerini deriden almasına neden olabilir. Böyle bir durum yaşanmasının sonucunda anne sütünün kalitesine olumsuz etkisi görülebilir.

Ancak annenin saç boyaması ile ilgili kesin bir sonuç bulunmamaktadır. Anneler bu dönemde kimyasal maddelerden önlem amaçlı uzak durabilirler. Bu kimyasal maddelerden annenin boya sırasında ellerinden de bulaşma riski vardır.

Emzirirken özellikle saç boyatmak isteyen anneler mutlaka kendileri boya yapacaksa eldiven kullanmalıdır. Havanın sürekli olarak yenilenebileceği bir yerde yapılmalıdır. Önlem amaçlı boya saçta fazla bekletilmeyebilir. Konu ile ilgili uzman görüşüne başvurabilirsiniz.

En Çok Okunanlar

Üste Git