Anne Sağlığı

İdeal Hamile Kalma Yaşı

Artık anne adayları hamileliği 35-40’lı yaşlarına kadar erteleniyor. Kariyer hedefleri ya da yaşamak istediği gelecek hayalleri için yapılan bir erteleme bu. Tabi doğum yaşı ertelendikçe riskleride beraberinde getiriyor. Bu yazımızda ideal yaş aralığından bahsedeceğiz.

 

Hamilelik İçin İdeal Yaş Aralığı Nedir?

Hamilelik sürecini en sağlıklı geçireceğiniz yaş aralığı 20 ile 32’dir. Yaklaşık bu yaşlarda hamilelik yaşamanız düşük yapma gibi tehlikeleri de en aza indirir. Düşük yapma ihtimaliniz 20’li yaşlarda sadece %9.5’tir. Bu yaş döneminde adetler de düzenli bir şekilde gerçekleşeceği için ilişkiden sonra hamile kalma olasılığınız artacaktır. Bu yüzden 20’li yaşlarda korunmasız olarak gerçekleşecek ilişkide hamile kalma olasılığı %20’dir.

Son olarakta bu dönemlerde yüksek tansiyon sorunu yaşanmayacağı için hamilelik ve doğum çok daha rahat geçer. Tabi yine de en az 1 kez tansiyon kontrolü yapılmalıdır. 35 yaşından sonra ise yumurtalarda bozulmalar başlayacağı için hamile kalmak yavaş yavaş daha zorlaşacaktır. Kısaca özetlemek gerekirse 20 ile 30 yaş aralığındaki grup hamilelik dönemi ve sonrasında minimum sorun yaşarken 35 ile 40 yaş arası yaşanan hamileliklerde riskler artar. Bu yaş aralığındaki her 5 kadından 1’i hamile kalamama durumuyla karşılaşır.

40 Yaş Sonrası Hamilelik Riskleri

Bu yaş döneminden sonra yaşanılacak hamileliklerde komplikasyonların görülme riski oldukça yüksektir. Yaştan dolayı vücudun dayanıklılığı ve gücü azaldığı için doktora kontrollerine daha sık gitme ve özel tedaviler uygulanması gibi durumlar söz konusu olabilir.

40 yaşlarında ortaya çıkan ve ya çıkmış olan diğer biir rahatsızlık ise yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyonun bebeğe ve anneye ciddi zararları olabilmektedir. Bebekte büyüme yavaşlığı ya da plasenta problemleri çıkabilir. Doğum sırasında da anneye için ciddi sorunlar oluşabilmektedir.

Bunlara ek olarak yaştan dolayı anne adayı şeker hastası olmuş olabilir ve ya hamileliğe bağlı şeker hastalığına yakalanma ihtimali daha küçük yaşlara göre oldukça fazladır.

Tüm bu olumsuz durumlar aksatılmayan düzenli doktor kontrolü ve tedavilerle giderilebilmektedir. Bu sorunları yaşayıp sağlıklı bebekler dünyaya getiren annelerin sayısı gittikçe artmaktadır.

İdeal Yaşta Gebeliğin Faydaları

Hamilelik ne kadar ideal yaş aralığında gerçekleşirse bebeğinizin down sendromlu olma ihtimali o kadar azalmaktadır. Oranlarla anlatmak gerekirse 20li yaşlardaki annelerde binde bir, 35 yaşındaki annelerde binde 3, 40 yaşındaki annelerde ise yüzde birdir. Bu durumun sebebi olarak ise yumurtaların yaşlanmasını ve geçen zamanla birlikte vücuda giren zararlı madde ve kimyasalların artmasını gösterebiliriz.

Geç gebelikte olduğu gibi erken yaşta yaşanan gebeliğinde zararları bulunmaktadır. Düşük yapma ve bebeğin aşırı kilolu doğması gibi durumlar örnek gösterilebilir.

Gebelik Döneminin Planlanmasından Önce Araştırılması Gerekenler

Ne zaman hamile kalmak istediğinizle ilgili bir plan yapmadan önce mutlaka annenizin menopoz yaşını öğrenmelisiniz. Annenizin menopoz süreci sizin menopoz döneminizi tahmin etmenizde yardımcı olacaktır. Bu sayede hamile kalmanız gereken en uygun dönemi belirleyebilirsiniz.

En Çok Okunanlar

Üste Git