Haberler

Kreş Ve Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erken çocukluk dönemi eğitimleri, çocukların gelişimlerini üst düzeyde gerçekleştirebilmesi için önemli
bir etkendir. Çocukların küçük yaşta aldıkları eğitim ileri dönemlerde oldukça etkili olacaktır.

Eğitim süreci doğum ile başlayıp ömür boyu süren uzun bir süreçtir. Çocuklarınızın ilk dönemlerinde alışma sorunları olabilir. Bu dönemde alacakları psikolojik hasarlar gelişiminde oldukça olumsuz etki eder. Bu nedenle çocuğunuzun okul öncesi yuva, kreş ve anaokulu seçiminde oldukça titiz olmalısınız.

Eğitimci / Öğretmen

Kreş ve anaokulu seçiminizde en önemli kıstaslardan birisidir öğretmen. Çünkü okulun şartları ne kadar iyi olursa olsun çocuğunuzla gün boyunca beraber olacak ve programları uygulayacak kişi öğretmendir.
Çocuklara şefkatle yaklaşarak onların gün boyu ihtiyaçlarını güler yüzle karşılamalıdır.

• Öğretmenin kişiliği çok önemlidir. Çünkü 0 – 6 yaş grubunda olan bu çocuklar fazlasıyla ilgi ve şefkat beklemektedir. Bu nedenle öğretmenin çocuklara şefkat ve ilgi gösterebilmesi için kişiliğinin önemi büyüktür.

• Çocukların gelişim döneminde olmaları ve gelişimlerini destekleyecek eğitim verilmesinin gerektiği bir dönem olması; öğretmenin yeterli bilgi, beceri ve tecrübeye sahip olması gerekir.

Okulun Fiziki İmkanları

Çocuğunuz için seçeceğiniz kreş ya da anaokulunun, eğitim ortamının çocukların gelişim özelliklerine uygun, çocukların gelişimine etkili olan, güvenli olması çok önemlidir. Seçeceğiniz kreş ya da anaokulunu önceden giderek he yerini gezmeli fiziki koşullarını görmelisiniz.

– Sınıflar

Çocuğunuzun bütün gününü geçireceği sınıfta mobilyaların hiçbir kaza ve yaralanmaya neden olmayan, tehlikesiz olması önemlidir.

Sınıfın temizliği ve hijyen kurallarına uyması konusuna dikkat edilmelidir. Çocuğunuzun sağlığı için seçeceğiniz kreş ya da anaokulunun temizliğini dikkate alın.

Çocuğun rahat hareket edebileceği ortamlar oluşturulmalı. Çocukların yaşlarına göre oyuncakla sınıfta tutulmalı, yutabilecek ya da tehlike olabilecek oyuncaklar yaş grubuna göre seçilerek koyulmalıdır.

– Güvenlik

Bu dönemde çocuklar tehlikelere karşı yabancı ve açık durumdadır. Nerden nasıl bir tehlike geleceğini bilemedikleri için güvenlik açısından oldukça fazla sayıda önlem alınması gerekmektedir. Okulun çocukların olduğu her alanı güvenli hale getirmesi çok önemlidir. Eşyalar, nesneler, materyaller sabitlenmeli yaralanmalara sebebiyet vermemelidir. Çocuğunuzu bıraktığınızda aklınızın geride kalmayacağı bir kurum seçiniz.

– Eğitim Araç ve Gereçleri

Çocuğunuz için seçeceğiniz kreş ya da anaokulun çocuklar için seçtiği araç ve gereçlerin uygunluğunu mutlaka kontrol edin. Çocuğunuzun oyalanması ve sadece ilgi çekeceği oyuncaklar yerine, eğitici ve çocuğunuzun gelişimi için faydalı oyuncaklar olması gerekmektedir. bu konuda o kurumu ziyaret ettiğinizde dikkat etmeniz gereken konulardan biri de budur.

– Oyun alanlar

Çocukların oldukça hareketli olmaları ve oyun isteklerinin bitmemesi bu alanın gerekliliğini göstermektedir. Çocuğunuzun gün boyu aynı sınıfta kalması onu sıkacaktır. Bahçede enerjisini atabilmeli, farklı oyunlar oynayabileceği oyun odaları olmalıdır. Havaların iyi olmadığı ve bahçeye çıkamadığı zamanlarda oynayabilecekleri spor salonları olan bir kurum tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Uygulanan Programlar

• Çocukların bireysel farklılıklarına uygun dersler verilerek, kişisel becerilerinin ortaya çıkarılması sağlanmalıdır.

• Çocukların gelişimi bireysel ve grup olarak değerlendirilerek eksik olan kısımlar geliştirilmelidir.

• Kreş ve anaokulunda ölçme ve değerlendirme sisteminin doğru işleyebilmesi için pedagog desteğinin olması gerekir. Bu nedenle bir pedagog çalışanı olmalı, ya da destek aldığı bir pedagog olmalı.

• Kendi kültür yapınıza uygun eğitim veren kurum seçmenizde fayda var. Çünkü çocuğunuz bu yaşlarda öğretilenlerle kültürü gelişiyor ve oluşuyor. Her kurumun verdiği kültür size uygun olmayabilir.

• Çocukların gelişimlerine olumlu etki edecek ve öğretici aktiviteler yapılmalıdır. Bunlar arasında satranç, yüzme, yoga gibi birçok farklı etkinlik olabilir.

Öğrenci Sayısı

Çocuğunuz okul öncesi dönemde birebir ilgiye ihtiyaç duyar ve şefkat ister. Kreş döneminde bir
öğretmenin ilgileneceği çocuk sayısı 5’den fazla olmamalıdır. Anaokulu döneminde bu sayı 12 olabilir ve yardımcı bir öğretmen olmalıdır.

Çok gürültülü bir sınıf çocuğunuzun gelişiminde olumsuz etki gösterecektir. Daha sakin, kişi sayısının az olduğu, öğretmenlerin bu şekilde çocuklar ile daha fazla ilgilenecekleri kurumu tercih etmelisiniz.

En Çok Okunanlar

Üste Git