3-6 Yaş Masalları

MERAKLI ALİCAN KAYBOLDU MASALI

Alican, her gün neşe içinde okuluna gidiyordu. Alican okulunu, arkadaşlarını çok seviyor, okulda yeni bilgiler öğreniyor, arkadaşları ile oyunlar oynuyor, merak ettiği ve sorduğu her şeyin cevabını bulduğunu düşünüyordu. Alican okuluna servis arabasıyla gidiyordu, günün sonunda da yine servis arabasına binip evine dönüyordu.

Bir gün Alican, eve dönme saatinde hazırlanırken sınıfta biraz oyalandı, servise binmesi gerektiğini unutmuştu. Okuldan çıktığında servis aracını göremedi. Servis şoförü onu beklemiş, gelmediğini görünce de gitmişti.

Alican servis aracını göremeyince eve yalnız gitmeye karar verdi ve okuldan çıkıp yürümeye başladı, aslında her gün servisle okula gelip giderken evinin yolları bildiği ve evini bulabileceğini düşünmüştü ama hangi yoldan gideceğini bilmiyordu. Yürümeye devam etti biraz ileride bir de ne görsün kocaman bir çocuk parkı, hemen koşup çantasını bırakıp parkta oynamaya başladı. Çok eğleniyordu ama birden aklına ailesi geldi hemen eve gitmesi gerektiğini biliyordu.

Eve dönmek için yürürken, geçtiği sokakları tanımadığını fark etti. Hava da kararmaya başlamıştı. Alican kaybolduğunu anladı ve korkamaya başladı. Hem yürüyor hem de, ‘Şimdi eve nasıl gideceğim? Ben buraları bilmiyorum ki’ diye düşünüyordu.

Alican tanımadığı sokaklardan geçip büyük bir caddeye çıktı. Cadde de bir trafik polisi gördü. ‘Yaşasın polis amca, O bana yardım edebilir.’ diye düşündü. Hemen trafik polisinin yanına gitti.  Alican;

– Merhaba polis amca, benim adım Alican, evimin yolunu kaybettim, nasıl gideceğimi bilmiyorum. Bana yardım eder misin ? Trafik polisi;

– Merhaba Alican, demek evinin yolunu kaybettin elbette sana yardım edeceğim.

Alican duyduklarına çok sevinmişti, artık evine gidebilecekti. Trafik polisi;

– Ama önce sana bir şeyler sormam lazım Alican, söyle bakalım ev adresini, ev telefonunu, hangi okula gittiğini biliyor musun ?

Alican bütün bunların hepsini hemen cevapladı, trafik polisi onu kutladı.

– Aferin Alican, evinizin adresini, telefonunu okulunun adını eksiksiz biliyorsun. Seni hemen evine götüreceğim.

Alican’ın okuldan dönmediğini fark eden ailesi onu çok merak etmişti, Alican’ı aramaya çıkmışlar, sokaklara, yollara bakmışlar onu bulamayınca polise gitmeye karar vermişlerdi, tam bu sırada kapının zili çaldı ve Alican’ın ailesi kapıya açtı. Alican bir polisle birlikte kapıda duruyordu. Alican’ı kapıda gören annesi hemen oğluna sarıldı.

– Alican, canım oğlum seni çok merak ettik, nelerdeydin, iyi misin ?

Alican annesine başından geçenleri anlattı. Trafik polisi:

– Alican evinin adresini, telefonunu eksiksiz bildiği için evinizi hemen bulduk, dedi.

Alican ailesine kavuşmuştu, çok mutluydu, artık tek başına bilmediği yerlere gitmeyecekti ve bundan sonra daha dikkatli olacaktı ailesine söz verdi.

En Çok Okunanlar

Üste Git