Doğum

Normal Doğumun Anne Ve Bebek İçin Faydaları

Normal doğumun acılı ve fazla sancılı geçmesi nedeni ile anne adayları tarafından tercih edilme oranı düşse de, doğum sonrası çekilen ağrıların kaybolması, normal hayata dönülmesi ve loğusalık sürecinin çok daha kolay geçmesi büyük avantajdır.

Normal Doğumun Anne İçin Faydaları

Normal doğum ile annenin günlük hayatına dönmesi ve iyileşme süresi kısadır. Aslında bu anne için en büyük faydadır. Çünkü anne doğumdan sonra ne kadar çabuk normal hayatına dönerse o kadar bebeği ile ilgilenebilmektedir.

Normal doğumda ameliyata gerek duyulmayacağı için anneye narkozda verilmez ve böylece ameliyat ve narkozun taşıdığı risklerden ve sorunlardan uzak olur. Ayrıca doğum sonrası enfeksiyon ve kanama riski de azalır.

Normal doğumu tercih eden anne, sezaryen ile doğum yapan anneye göre daha kısa hastanede kalır. Kısa sürede anne evine ve günlük hayatına döner.

Doğumdan sonra annenin egzersizlere başlama süresi de kısadır. Egzersizlere başlayarak vücudun eski formuna ve sağlığına kavuşması daha çabuk olur.

Normal doğum ile gerçekleşen doğum sonrası annenin bilincinin anestezi almadığı için açık olması emzirme sürecine daha çabuk geçmesi ve uyum sağlamaması büyük faydadır. Bebeğini hemen emzirmeye başlayabilir.

Anne ile bebek teması daha kolaylaşır. Normal doğum gerçekleştiren anne daha kolay uyum sağlayacağından bebeği ile güçlü bir temas kurabilir. Sezaryen ile doğum sonrası da anne bebek arasında güçlü bağ kurulur ancak buradaki fark, normal doğum sonrası annenin daha çabuk toparlanması ve bebeği ile daha çabuk temas ederek bağını güçlendirmesidir.

Annenin normal doğum sonrası kendine güveni artar. Herkesin zor olduğundan bahsettiği normal doğum ile bebeğini dünyaya getirmesi başarısını ve kendini takdir etmesini sağlar ve bebeğini daha güvenle büyütür.

Normal doğum sırasında herhangi bir kesim yapılmaması aslında anne için normal doğumun faydaları arasında en başta gelmektedir. Anne karnında herhangi bir kesi olmaması daha sonra yaşanabilecek bir karın bölgesi ameliyatında da risk olmayacaktır. Bir sonra ki doğumunu da normal doğum ile yapabilme şansı daha fazladır.

Normal Doğumun Bebek İçin Faydaları

Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler doğum kanalında yaşadıkları basınç ile birlikte amniyon sıvıyı atarlar. Bebeğin nefes alışverişi kolaylaşır. Bebeğin normal doğum sırasında rahim kanalında birtakım bakteriler ile temas etmesi ile bağışıklık kazandığı ve bu sayede bağışıklık sistemin daha kuvvetli olduğu bilinmektedir.

Bebeğin normal doğum esnasında salgıladığı hormonlar vardır. Bu hormonların bebeğin, annesi ve dış dünyayla ilgili iletişiminde etkisi olduğu görülmüştür. Bu nedenle normal doğum sırasında bebeğin sağladığı endorfin hormonu dış dünyaya uyumunu kolaylaştırır.

Normal doğum ile dünyaya gelen bebekle daha kolay emerler. Ayrıca doğar doğmaz annelerinin göğsüne koyulmaları temas etmelerini ve bağın oluşmasını sağlar.

Hem anne hem de bebek açısından normal doğumun faydaları oldukça fazladır. Günümüzde fazla ağrılı olması nedeni ile normal doğum yerine sezaryen doğum daha fazla tercih edilmektedir. Anne bebek sağlığı açısından bir sorun olmadığı sürece aslında sezaryen doğum tavsiye edilmektedir. Çünkü sonuçta bir ameliyat gerçekleşmesi nedeni ile normal doğuma göre riskleri vardır. Tabi anne adayının hangi şekilde doğum yapmayı tercih edeceği kendi kararıdır. Ancak normal yollarla yapılan adından da anlaşılacağı gibi normal doğum anne ve bebek sağlığı içinde ekstra fayda sağlamaktadır.

Normal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından sağladığı birçok faydanın olması bu konuda yapılan araştırmaları da çoğaltmıştır. Araştırmalar sonucunda normal doğumun faydaları hakkında yeni bilgilerde ortaya koyulmaktadır.

En Çok Okunanlar

Üste Git