3-6 Yaş Masalları

Pekmezci Anne Masalı

Bir zamanlar bir tüccar varmış bu tüccarın biricik bir kızı varmış. Adı Akçiçek’miş. Bir gün bu tüccarın iş için çok uzaklara gitmesi gerekiyormuş. Fakat kızına bakacak kimsesi yokmuş.

Akçiçek “Babacığım, sen merak etme. Eve bir senelik yiyecek koy, kapıyı da üzerimize taşla ördür. Sen gelinceye kadar bende dadımla evde kalırım” demiş. Adam çaresiz kızının söylediklerini kabul etmiş ve gitmiş.

Akçiçek’in böyle evde kapalı kaldığını padişahın oğlu işitmiş. Bu kızı çok merak etmiş. Bir gün yaşlı kadın kıyafetine giyerek yanınada pekmez almış ve kızın örülü kapısına gitmiş.

– Pekmez satarım, gönüllere sevinç katarım, diye bağırmış.

Kız bu sözleri dinlemiş. Babası da pekmez almayı unutmuş. Yalnızlıktan da sıkılmaya başlamış. Kapının önüne gelip pekmezciye seslenmiş:

– Pekmezci anne! Çık damın üzerine. Pekmez sat; masal söyle bize, demiş.

Pekmezci anne kızın dediğini yapmış. Gönlünü de kıza kaptırmış. Akçiçek de onun masallarından çok hoşlanmış. Artık her gün pekmezci anne geliyor, masal söylüyormuş. Akçiçek de ona kalbindeki arzuları anlatıyormuş. Babasına kavuşmak ve pekmezci anneden ayrılmamak en büyük arzusuymuş.

Nihayet babası dönmüş. Padişah adamı karşılayıp Akçiçek’i oğluna istemiş. Tüccar bu işe çok sevinmiş. Ama Akçiçek pekmezci anneden ayrılacağı için çok üzülüyormuş.

Düğün günü gelip çatmış. Şehzade gelin odasına girince Akçiçek’i ağlar bulmuş.
Sebebini sormuş.

Kız “Ben pekmezci anne olmadan yaşayamam” deyince şehzade gülerek “Bundan sonra hep onunla birlikte yaşayacaksın. Çünkü pekmezci anne bendim Akçiçeğim” demiş. Akçiçek ile şehzade evlenip mutluluk içinde yaşamışlar.

En Çok Okunanlar

Üste Git