Anne Sağlığı

Sezaryen Sonrası Karın ( Göbek ) Eritme Egzersizleri

Doğumda alınan kiloların doğum sonrası verilmesi neredeyse bütün annelerin çaba gösterdiği bir konudur. Çünkü kadınlar doğum sonrası eski kilolarına kavuşmak, doğumda oluşan göbeklerini eritmek için uğraşırlar.

Doğum sonrası en ideal eski kilonuza dönmenizin yolu beslenmenize dikkat ederek ve egzersiz yaparak. Ama kesinlikle emzirme döneminde uzmana danışmadan diyet uygulamayın.

Sezaryen Sonrası Göbek Sarkması Kalıcı mı?

Halk arasında sezaryen doğum sonrası göbek sarkması normal doğuma göre daha fazladır olarak inanılmaktadır. Aslında bu konuda iki doğum arasında bir fark bulunmamaktadır. Sezaryen ameliyatı sonrası göbekte sarkma ya da kalıcı yağ birikmesi gibi bir durum meydana gelmemektedir. Annenin doğum sonrası yaptığı egzersiz ve beslenmesine bağlı olarak göbekte erime olur.

Anne doğum sonrası beslenmesine dikkat etmediği ve egzersiz yapmadığı durumda hamilelik kiloları gitmezken bir de dikkat edilmemesi ile kilo alma ve yağlanma olur. Annelerin sezaryen ameliyatı sonrası egzersiz ve diyetlerle eski formuna hatta hamilelikten önceki durumundan daha iyi bir hale gelebilir.

Sezaryen sonrası Egzersizlere Ne Zaman Başlanmalı?

Sezaryen sonrası egzersiz ve spora hemen başlamanız doğru değildir. Genelde 6 haftadan önce başlanmamalıdır. Vücudunuzun sezaryen ameliyatı sonra toparlanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Doktorunuz muayenede bir sorun görmemiş ve egzersiz yapmaya uygun zamanın geldiğini söylemiş ise başlayabilirsiniz. Ancak doktorunuzun onayı olmadan sezaryen sonrası göbeğinizi eritmek için egzersiz ya da spor yapmanız sizin için olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Vücudunuz hazır olduğunda doğum doktorunuzun da onayı ile bir uzman tavsiyesi alarak egzersizlere başlayabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Göbeğin Toparlanması İçin Korse Kullanılmalı Mı?

Sezaryen ya da normal doğum sonrası bu tür ürünleri kullanmanın herhangi bir fayda sağlamadığı bilinmektedir. Göbeğinizin erimesi için yapmanız gereken düzenli beslenme, egzersiz ve spor yapmaktır.

Sezaryen Sonrası Göbek Nasıl Eritilir?

Sezaryen sonrası göbeğinizi eritmenin en etkili ve sağlıklı yolu fiziksel egzersizlerdir. Mekik çekmek göbeğinizin erimesi için çok etkili bir yöntemdir. Ancak sadece mekik çekmek yeterli gelmeyecektir. Vücudunuzun kalori yakması ve her bölgeden zayıflamak için farklı egzersizlerde yapmanız gerekecektir.

Doğum sonrasında spor salonuna giderek vücudunuza fazla yüklenmeniz doğru değildir. Doğumdan sonra yaşadığınız değişimler nedeni ile vücudunuza fazla yüklenmeden düzenli hareketler yapmanız daha uygundur.

Doğumdan sonra aldığınız kilonun yaklaşık olarak 6 kilosu gidecektir. Eğer hamilelik döneminde fazla kilo almadıysanız bunları vermek çok da zor olmayacaktır. Burada önemli olan kalan kilolarınızı vermeniz için beslenmenize dikkat etmeniz. İlk başlarda diyet yapmanıza gerek yok. Tatlı ve yağlı yemeklerden başlarda uzak durmanız başlangıç için size yeterli gelecektir.

Sezaryen Sonrası Göbek Eritme Egzersizleri

Doğum sonrası egzersizlere başlamadan önce doktorunuza danışın. Göbeğinizi eritmek için yapacağınız karın bölgesini çalıştıran hareketleri tercih etmelisiniz. Bunun için pilates ve mekik en uygun olan egzersizlerdir.

Mekik Hareketi

Rahatsız olmayacağınız sert bir zemine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi 90 derece bükerek ayaklarınızı düzayak basın.

Ellerinizi başınızın yan tarafına kulaklarınızı kapayacak hizaya getirin. Ellerinizi boyun arkasından kenetlemeyin.

Nefesinizi vererek yavaş bir şekilde kafanızı ve omuzlarınızı kaldırın. Dizlerinize kadar ulaşmak zorunda değilsiniz. Karın kaslarınızın kasıldığını hissetmelisiniz. Bu pozisyonda bir müddet bekleyin. Daha sonra nefes alarak omuzlarınızı ve kafanızı yere indirin.

Bu hareketi bir tekrarda 8 – 10 kere yapın. İlk başlarda sayıyı düşük tutun. Daha sonraları sayıyı ikiye çıkarabilirsiniz.

Yürüyüş

Düzenli olarak haftada en üç kere yürümek faydalı olacaktır. Hem göbeğinizin erimesi hem de bütün vücudunuzun eski formuna dönmesinde etkili olacaktır.

Günde en az yarım saat tempolu yürümeniz yaklaşık olarak 150 – 200 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Yapağınız diğer egzersizler ile bunu daha da güçlendirebilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık iki haftada 1 kg yağ yakabilirsiniz.

Yürümek hem göbeğinizi eritmenize hem sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak en kolay ve etkili egzersizler arasındadır.

Yüzme, Yoga ve Bisiklet

Sezaryen ameliyatı sonrası göbeğinizin erimesi ve alınan kiloların verilmesi için önerilen et etkili yöntemler arasında yüzme, yoga ve bisiklet sürmek vardır.

Eğer doğum sonrası yaz aylarına gelmişse yüzmek sizin için hem eğlenceli olabilir hem de kilo vermenize yardımcı olur.

Beslenme

Hamilelik döneminde dikkat ettiğiniz beslenmenize hamilelik sonrası da dikkat etmeniz gerekecektir. Karbonhidrat içeren besinleri daha az tüketerek vücudunuzun yağ yakmasını sağlayabilirsiniz.

Yağlı, tatlı, gazlı içecekler ve günümüzde çok yaygın olan fastfooddan kaçınmalısınız. Daha hafif yemekler tüketmeye özen gösterin sebze, meyve, et ve balık ürünleri.

Hamilelik sonrası kilo vermek için bilinçsiz ve sıkı bir diyete girmekten kaçının. Emziren bir anne olarak çocuğunuzun ihtiyacı olan sütün kalitesini düşürmeyin.

Ayrıca sıkı ve bilinçsiz bir diyet hamilelik sonrası ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarmaktadır. Sabırlı olmanız gerekmektedir. sezaryen doğum sonrası göbeğinizin erimesi 3 – 4 ayınızı, eski kilonuza kavuşmanız 6 aydan fazla zamanınızı alabilir.

En Çok Okunanlar

Üste Git