Hamilelik Sonrası

Hamileliğin 2. Ayı (4-8. Haftası)

Anne adaylarının bir kısmı 7. ve 8. haftalarda herhangi bir değişiklik yaşamazken, anne adaylarının çoğunluğunda şikâyetler artmıştır. Değişiklik hissetmeyen annelerde kaygı görülebilir ancak önemli olan bebeğinizin gelişiminin normal olmasıdır. Bu dönem hamileliğin 2. ayına denk gelmektedir. Bu dönemde sık görülen şikâyetler;

-Sabah bulantıları ve kusmalar

-Fazla uyuma isteği

-İştahsızlık yada aşırı iştah açılması. Bazı yemeklerden tiksinme, özellikle sigara ve parfüm gibi kokusu fazla hissedilen maddelerden soğuma.

-Yorgunluk hissi duyarlar.

8. hafta da bebeğinizin boyu 1 – 1,5 cm arasındadır. Kalp atışları başlar. Bu dönemde anne ve baba bebeğinin kalp atışlarını bir an önce dinlemek için çok heyecanlıdır. Size önerim iyi bir doktor bulmanız ve hamileliğiniz boyunca o doktorunuza gitmeniz. Doktorunuzu seçmeden iyi bir araştırma yaparak gideceğiniz doktora karar verin. Kalp atışlarını dinledikten sonra bebeğiniz ile daha güçlü bir bağ kuracaksınız. Hamileliğinizin 4. haftasında bebeğinizin beyni oluşmaya başlar ve sinir oluşumu da bu dönemde olur. Bu dönemde bebeğinizin kol ve bacakları, iç organları oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca deri, saç, tırnak, ter bezleri ve diş mineleri gelişmektedir.

Diğer Ay ve Haftalar

Hamileliğin 1. Ayı ( İlk 0-4. Haftası)

Hamileliğin 2. Ayı (4-8. Haftası)

Hamileliğin 3. Ayı (9-12. Haftası)

Hamileliğin 4. Ayı ( 13-16. Haftası)

Hamileliğin 5. Ayı (17-20. Haftası)

Hamileliğin 6. Ayı (21-24. Haftası)

Hamileliğin 7. Ayı (25-28. Haftası)

Hamileliğin 8. Ayı (29-33. Haftası)

Hamileliğin 9. Ayı (34-40. Haftası)

Hamileliğin 10. Ayı (40 Haftadan Sonraki Dönem)

En Çok Okunanlar

Üste Git