Hamilelik Sonrası

Hamileliğin 7. Ayı (25-28. Haftası)

Bebeğiniz bu dönemde büyüme devam etmektedir. Bebeğiniz bu ayda ortalama 40 cm uzunluğunda 1000 – 1500 gr. civarındadır. 7.ayında doğan bebeklerin yaşama şansı %90’dır. Bebeğinizin hareketleri artık dışardan da fark edilmektedir. Yüz siması artık oluşmuştur. Kilo almaya başlamış, akciğerlerinin gelişimi hızla devam etmektedir. Bu ayda bebeğiniz gözlerini açar ve kapar, düzenli uyur ve uyanır. Tabi yetişkin bir insanın uyuması gibi değildir. Kısa süreli 20-30 dakika uyuyup uyanmaktadır.

Hamileliğin 7. ayında anne 3. Trimester dönemine girer. Bu dönem bitiminde doğum gerçekleşecektir. Anne adayında yorgunluk hissi gittikçe artar. Bel ve sırt ağrıları daha şiddetlenir. Hormonların değişmesinden dolayı vajinal akıntı ve kanamalar meydana gelir. Pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Hijyene ekstra özen gösterin.

Parmaklarda ve ellerde kasılma ve ağrılar hissedilebilir. Sabahları el, ayak ve yüzde fazlasıyla şişkinlik, sık ve şiddetli baş ağrıları, görme bozukluğu, yüksek tansiyon, aşırı kilo alma gibi belirtileriniz olması halinde mutlaka doktorunuza başvurun.

Glikoz tolerans testi anne adayında hamilelikte meydana çıkabilecek diyabet hastalığını göstermek için uygulanır. Halk arasında şekerli su testi olarak bilinen ağızdan alınan 50 gr. glikoz ile 1 saatlik yapılan testtir. Glikoz taramasında 140 mg/dl’den fazla saptanan anne adaylarına 100 gr. glikoz ile 4 saatlik şeker yükleme testi yapılır. Sonuca göre tanı konur ve tedaviye başlanması gereken bir değerlendirme çıkarsa tedaviye başlanır.

7. ayında anne adayının bilinçli ve sağlıklı beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Doktorunuzun size önerdiği diyet ve beslenme programına uymanız kendi ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik döneminde dengesiz beslenme, yetersiz kilo alımı düşük ve erken doğuma neden olur. Fazla kilo almanız da bebeğinizin aşırı almasına ve sezaryen ile doğum yapılmasını gerektirebilir.

Diğer Ay ve Haftalar

Hamileliğin 1. Ayı ( İlk 0-4. Haftası)

Hamileliğin 2. Ayı (4-8. Haftası)

Hamileliğin 3. Ayı (9-12. Haftası)

Hamileliğin 4. Ayı ( 13-16. Haftası)

Hamileliğin 5. Ayı (17-20. Haftası)

Hamileliğin 6. Ayı (21-24. Haftası)

Hamileliğin 7. Ayı (25-28. Haftası)

Hamileliğin 8. Ayı (29-33. Haftası)

Hamileliğin 9. Ayı (34-40. Haftası)

Hamileliğin 10. Ayı (40 Haftadan Sonraki Dönem)

En Çok Okunanlar

Üste Git