Haberler

Bebek Bakıcısı Seçimi

blankSosyal hayatınız hamilelik öncesi aktifse ya da çalışma hayatı olan ebeveynlerseniz, doğum sonrasında sizi bazı sıkıntılar bekliyor demektir. Bebeğinize siz yokken kimin bakacağı konusu elbette en büyük sorundur. Eğer şanslıysanız anneanne, babaanne gibi aile büyükleri bu görevi üstlenebilir ancak bunun sürekli olacağı da şüphelidir. Bu yüzden ailelerin aklına gelen ikinci seçenek ise bebek bakıcısıdır.

Elbette biz anneler olarak bu seçimi yapmak oldukça zordur. Hem bebeğimizden erken zamanda ayrılmak hem de onu tanımadığımız bir başkasın emanet etmek oldukça güç bir durumdur. Ancak ülkemizde doğum izni maalesef en fazla 6 aya kadar verilebilmektedir. Hatta çoğu zaman 4 ayla sınırlı kalmaktadır. Hal böyle olunca doğumdan sonra bakacak aile ferdi bulunamaması durumunda hızlıca bebek bakıcısı aranmalıdır. İzin süresini bitmesine 1 ay kala bakıcı evde çalışıyor olmalıdır. Bu sayede anneyle arasındaki iletişim güçlenir ve bebek için daha güvenilir bir ortam oluşmuş olur.

Bebek Bakıcısı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Bebek bakıcısı seçerken elbette aranması gereken bir çok kişisel özellik vardır. Bunlar kısaca:

• Şefkatli

• Sakinblank

• Çocukları seven

• Samimi

• Dürüst

• Kendi çocuğu olması ya da daha önce bakıcılık yapmış olması iyi bir referanstır

• Ne fazla genç ne de fazla yaşlı olmamalıdır. Fazla tecrübesiz ya da fazla hareketsiz olması tehlikeler yaratacaktır

• Eğitimli olması her zaman artı özelliktir. Ancak eğitimsiz ise ve buna rağmen tecrübesi fazlasıyla bulunuyorsa tercih etmekte bir sakınca bulunmamaktadır.

• Seçeceğiniz bebek bakıcısının eğitimli olması ise size daha çok rahat sağlayacaktır. Bebeğin gelişim sürecini bilen, öğrenmeye açık, sevecen ve takip eden biri olacaktır.

blankBebek bakıcınızı seçerken yukarda saydıklarımız oldukça önemli olmakla birlikte asıl can alıcı nokta güvenilir olmasıdır. Bunu anlamanın en rahat yolu ise referans olarak gösterdiği ya da önceden çalıştığı ailelerle görüşme yapmaktır. Bu sayede çok daha net ve gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bakıcıyı seçtikten sonrada bir süre bebeğinizin davranışlarına da dikkat etmelisiniz. Siz eve geldiğinizde hırçın davranmaya başlayabilir. Ancak siz yokken bakıcısıyla arası iyi ve sakinse bu durum sorun teşkil etmemektedir.

Siz evde bulunmuyorken de hırçınlığa devam ediyorsa bakıcısıyla uygun bir zamanda bu durum hakkında konuşmanız gerekmektedir.

Evde gözünüz kalmasın diye her yeri kamerayla döşemekte pek doğru karşılanmamaktadır. Bunun sebebi ise aileyle bakıcı arasındaki gergin tutumun çocuğu da etkileyip hırçınlaşmasına sebep olmasıdır.

En Çok Okunanlar

Üste Git