Anne Sağlığı

Düşük Hapı Ve Zararları

Yeni başlamış olan bir gebeliğin ilaç ile sonlandırılmasına dair birçok merak edilen soru vardır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için bazı kadınların kullandığı düşük hapı diğer bir adı ile kürtaj hapı bulunmaktadır.blank

Avrupa ülkelerinde gebeliğin erken dönemlerinde kullanımına izin verilen düşük hapı, ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından kullanım için onay almamıştır. Cerrahi müdahale gerektirmediği için kullanım açısından daha çok tercih edilebilmektedir.

Ülkemizde düşük iğnesi olarak piyasada sağlık bakanlığı onaylı bir ilaç bulunmamaktadır. Hamile kalmak istemeyen bayanların tercih ettiği düşük hapı gebeliğin sonlanmasını sağlarken yan etkileri de bulunuyor.

18 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olan kadınlarda düşük yapı kullanımını doktorlar tavsiye etmemektedir. Kişi kendi başına doktor tavsiyesi olmadan bu tür ilaç kullanımından uzak durmalıdır.

Ülkemizde gebeliğin sonlandırılması yasal olarak adet tarihinden itibaren 10. gebelik haftasında kürtaj ile gerçekleştirilmektedir. İstenmeyen gebeliklerle ilgili mutlaka doktora danışarak yol izleyin.

Düşük Hapının Zararları

• Rahimde büyük zararlar meydana getirecek kasılmalara sebep olabilir.blank

• Sağlığınızı tehdit eder ve zehirlenmeye neden olabilir.

• Düşük hapı ile gebeliğin tamamen sonlanmaması durumunda içeride parçalar kalarak ciddi hastalıklara yol açabilir.

• Gebeliğin kanama ile sonlanmasını sağlayan düşük hapları, aşırı kanamayı tetikleyerek ölümle sonuçlanacak kadar kötü sonuçlar ortaya koyabilir.

• Hassas ve direnci az olan bünyelerde, içerisinde beyin kanamasına sebebiyet verecek ilaçlar barındırması nedeni ile tehlike yaratabilmektedir.

Belirtilen yan etkilerinden biri bile kullanımdan sonra yaşarsanız zaman kaybetmeden doktora başvurun. Bu tür ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü istenmeyen sonuçlar ortaya çıkması telafisi olmayan durumları doğurabilir.blank

Düşük hapına ait yan etkileri, zararları okumadan kullanmayınız. İlacı kullandıktan sonra ateş, kusma gibi durumlar ortaya çıkarsa ilacın size dokunmuş olma ihtimalide yüksektir. Riskinin fazla, doğuracağı sonuçların büyük olması düşük haplarını kullanmamak için yeterli sebeplerdir. Doktor gözetiminde ve doktor tavsiyesi ile ilaç almanız sağlığınız açısından çok önemlidir.

En Çok Okunanlar

Üste Git