Anne Sağlığı

GEBELİK ÇATLAKLARI

Hamilelik süreci her anne için hem büyüleyici hem de sıkıntılı bir dönem olmaktadır. Dünyaya içinizde büyüyen ve gelişen kendi çocuğunuzu getirme fikri ne kadar güzelse bunun anneye etkileri de o kadar fazladır. Bunlardan biri olan gebelik çatlaklarından bahsedeceğiz bugün. Hemen hemen her annenin başına gelen bu durumla ilgili aklınıza takılan tüm sorularınıza metnimizde yanıt bulabilirsiniz.

Gebelik Çatlakları Nedir, Neden Oluşur ?

Hamilelik dönemi boyunca sürekli gerilen deriden dolayı oluşan ve daha çok karın bölgesinde görülen, derinin kendi renginden blankfarklı olarak pembemsi bir tona sahip lezyonlardır. Gebelikte oluşan bu çatlaklar karın dışında göğüs, kalça ve bacakların üst bölgesinde de görülebilmektedir. Küçük oyuntular ya da çatlaklar şeklinde görülen bu durum genellikle hafif ama rahatsız bir kaşıntıyı da beraberinde getirmektedir. Oluşan bu çatlakların oluşma dönemi ise yaklaşık olarak gebeliğin ikinci yarısına tekabül etmektedir. Görülme sıklığı ise %50-90 arasında değişmektedir.

Bu çatlakların oluşma nedenleri ise yukarıda bahsettiğimiz gibi hamilelik süresince derinin gerilmesi ve oluşan ödem sebebiyle cildin esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin liflerinin zarar görmesinden meydana gelmektedir. Zarar gören liflerin yerine oluşanlar ise gebelik hormonlarının da etkisiyle daha uzun ve düzensizdir. Bu da çatlak görüntüsünü oluşturur. Irsi sebeplerin dışında bu durum genellikle genç hamileliklerde daha çok görülmektedir. Bunun dışında hamilelik süresince alınan aşırı kilo ya da çoklu gebelikte arttırıcı sebeplerdendir.

Gebelik Çatlakları İçin Alınabilecek Önlemler

Oluşan bu çatlaklar hamilelik süresince pembe-kırmızı ya da mor renginde görülmektedir. 6. aydan sonra beyaz bir renk alarak kalıcı hallerine ulaşırlar. oluşan bu çatlaklar bazen ciddi kozmetik sorun yaratacak kadar derin veya belirgin olabilmektedir. Tamamen önlemek ne kadar mümkün olmasa da hamilelik süresince alınacak önlemler ile derinlikleri, sıklıkları ve büyüklükleri minimum seviyeye çekilerek daha az çatlakla hamileliği atlatmanız mümkündür. Bunlar ise:

• Çatlakların oluşumuna yol açan en önemli sebeplerden biri düzensiz ve fazla kilo alımıdır. Hamilelik süresince ay ay ne kadar blankkilo almanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz. Bu bilgiler doğrultusunda düzenli kilo alarak çatlakların oluşması azaltılabilmektedir.
• Hamilelik sürecinde su siz ve bebeğiniz için oldukça önemlidir. Çatlak oluşumunu engellemede de büyük rol oynamaktadır. Gebelik boyunca su tüketiminiz yeterli olmazsa cildiniz elastik özelliğini kaybedecek ve çatlakların oluşmasına müsait hale gelecektir.
• Bu çatlakların oluşumunu engelleme bir diğer yolda çatlak kremlerini kullanmaktır. Bu kremler cildinizi nemlendirerek kurumasını ve çatlamasını önlemektedir. Ancak doğal yolları tercih etmek isterseniz elbette birçok farklı yağda bulunmaktadır. Doktorunuza danışarak kremi ya da yağı kullanabilirsiniz.
• Yapacağınız masajalar da cildinizin çatlamasını önleyecektir. Krem ya da yağları vücudunuza uygularken ister istemez yaptığınız masajı biraz daha uzun tutarak cildinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalara ne kadar erken başlanırsa çatlak oluşumu o kadar aza indirgenecektir. Sıvı alımına ve nemlendirici ile masaja ilk haftalarda başlayabilirsiniz. Özel çatlak kremlerini ise doktorunuza danışarak 4. aydan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada önemli olan düzenli ve aksatmadan cildinizle ilgilenmektir. Unutulmamalıdır ki oluşan bu çatlaklar tıpkı yara izleri gibi güneşe maruz kalmamalıdır.

En Çok Okunanlar

Üste Git