Hamilelik Öncesi

HAMİLELİK (GEBELİK) TESTLERİ

Gebeliğin rahim içine yerleşmesi ile birlikte trofoblast hücreleri tarafından HCG adı verilen hormon salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinin hassasiyeti oldukça gelişmiştir. Dolayısıyla adet gecikmesinden birkaç gün sonra beta HCG ölçümü ile gebelikle ilgili sonuçlar elde edilir.

Gebelik tanısı için 3 yöntem vardır.

1- İdrarda gebelik testi,

2- Kanda gebelik testi,

3- Ultrason ile gebelik için tanının koyulması.

Hamilelik (Gebelik) Testleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik testleri adet gecikmesinden sonra yapılmalıdır. Adet gecikmesi olmadan yapılan testler doğru sonuç blankvermeyebilir. Gebeliğin ilerlemesi ile kanda artan beta HCG, belirli bir artıştan sonra idrarda da çıkmaya başlar. Bu yüzden kan testi ile idrar testine göre daha erken ve daha kesin sonuç edilebilir.

Adet gecikmesinin ardından yaklaşık bir haftaya yakın bir zaman sonra testin yapılması ideal bir süredir. Klasik gebelik belirtilerine göre hamile olup olmadığınız anlaşılamaz. Mutlaka hamilelik şüpheniz olduğunda gebelik testi yaptırınız.

İdrar testleri her zaman güvenilir olmaz ve doğru sonuç vermez. Kan testleri bu konuda daha kesin sonuç verir. Güvenilir bir merkezde yapılması doğru sonuç almanızı sağlar.

Gebelik testiniz negatif çıkar ve bir haftadan fazla tekrar zaman geçmesine rağmen adet olmazsanız tekrar gebelik testi yaptırmanız gerekir.

İDRARDA GEBELİK TESTİ

Kanda ß-HCG belirli bir eşik seviyesine gelmesinin ardından idrarda çıkmaya başlar. Gebelik ilerledikçe idrarda seviyesi artmaktadır. İdrar ile yapılan gebelik testlerinde ß-HCG değerinin olup ya da olmaması ölçülür. Hassas bir gebelik testi erken dönemlerde seviye düşük olduğunda da ß-HCG varlığını tanıyabilir. Ancak hassas olmayan testler kanda ß-HCG varlığını tanımayabilir, gebelik biraz daha ilerlediğinde gebeliği tanıyabilir.

İdrar testlerinde gebelik sonucu pozitif olduğunda hata payı oldukça düşüktür. Gebelik testi negatif vermesi durumunda testin bir süre sonra tekrar denemesi ile pozitif sonuç çıkabilir.

İdrar testlerinin eczanelerden alınarak evde yapılması çok yaygındır. Ev tipi gebelik testlerinde 7-10 gün sonra yapılabilir. Ancak bu test için en doğru sonucu almak için 14 gün beklemek daha idealdir. Gebelik testlerinin üzerine firmalar doğruluk oranı %99 yazmış olsa da sizin erken bir zaman içerisinde testi yapmanız hatalı sonuç almanıza neden olabilir.

Laboratuvarda uygulanan idrar testleri evde yapılan testlere göre daha erken zamanda daha doğru sonuç vermektedir. Bu testler hormon seviyelerini daha az seviyelerde olduğu durumlarda da hassas olması nedeni ile sonuca ulaşabilir.

KANDA GEBELİK TESTİ

İdrar testlerine göre daha erken zamanda ve daha doğru sonuca ulaşılması nedeni ile kan testi yapılır. An testleri blankß-
HCG kandaki değerini saptayabilir. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemde kan testi yapılarak hamilelik olup olmadığı konusunda tanı koyulabilir. Adet gecikmesi olmadan eğer hamile olduğunuz konusunda şüpheniz var ise kan testi yaptırabilirsiniz.

Kan testi yapılırken aç ya da tok olma durumunuz fark etmez. Günün herhangi bir saatinde yaptırabilirsiniz. Adet gecikmesi olmadan da yapılabilir ancak bu durumda gebeliği göstermeme riski vardır. Adet gecikmesinden sonra yaptırmanız daha kesin sonuç almanızı sağlar.

Gözünüz korkmasın, normal kan tahlillerinde alınan miktar kadar kan alınmaktadır. Sonuçlar yaptırmış olduğunuz laboratuvara göre 1-2 saat içerisinde ya da bir sonraki gün verilebilir.

ULTRASON İLE GEBELİK İÇİN TANININ KOYULMASI

Adet gecikmeniz 1 hafta olduktan sonra vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir ve kesin tanı konulabilir. Karından bakılan ultrasonografide ise adet üzerinden yaklaşık iki haftalık bir zaman geçmesi gerekmektedir.
Gebelik testinin olumlu çıkması gebeliğin kesin kanıtıdır. Ancak gebelik tanısı koyulduktan sonra gebeliğin, normal bir gebelik olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Hiçbir şikayetiniz olmasa bile, gebelik testinin olumlu çıkmasının ardından erken dönemde doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Yapılan erken teşhisler sizin ve bebeğiniz içinde büyük önem taşır.

En Çok Okunanlar

Üste Git