Hamilelik Sonrası

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

blankDünya üzerinde bulunan en değerli sıfat anneliktir. Her kadın içinde birazda olsa annelik duygusuyla doğar ve gelişir. Siz bu yolculuğun artık sonuç bölümündesiniz. Size ait, kanınızdan ve canınızdan bir parça olan bebeğinizi dünyaya getirme serüveninin ise başındasınız. Peki ailenizin yeni ferdi geleceğini size hangi yollarla anlatıyor?

Gebeliğin Başlangıcını Gösteren İlk Belirtiler Nelerdir?

blankAdet döneminizin gününün gecikmesi dışında görülebilecek belirtiler oldukça azdır ve anlaşılması güçtür. Ancak hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve adet gününüzde gecikme olmuşsa eczanelerden satın alabileceğiniz idrar ile yapılan hamilelik testlerinden kullanabilirsiniz. %100 doğru sonuç vermemekle birlikte fikir sahibi olmanızda yardımcı olacaktır.

BETA HCG Testi Nedir?

Beta hcg testi doktorların hamileliği doğrulamakta kullandığı en hızlı ve kesin çözümü veren gebelik testidir. Kan tahliliyle yapılabildiği gibi idrar yoluyla da test edilebilmektedir.

blankHamile kaldıktan bir süre sonra vücutta bulunan beta hcg hormonunda artış olur. Eğer döllenme gerçekleşmişse beta hcg hormonu 1 hafta içinde normal seviyesinin üzerine çıkar. Gebe olmayan bir kadında beta hcg hormonu 0-5mlU/ml arasındadır. Döllenmenin ardından geçen 1 haftanın sonucunda bu değer 5 drn ve üzerine çıkar. Bu hamile olduğunuzu göstermektedir.

Beta hcg de yaşanan bu yükselme idrarla da ölçülebilmektedir. Eczanelerden alınan tesstler bu şekilde sonuç verir. Ancak doğruluğu beta hcg testi kadar yüksek değildir.

En Çok Okunanlar

Üste Git