Hamilelik Sonrası

Hamilelikte Doğum Doktoru Seçimi

İster ilk anneliğiniz olsun ister daha önceden anne olmuş olun. Ama her çocukta öğreneceğiniz yeni şeyler ve dikkat etmeniz gereken konular vardır.

Bu önemli konuların arasında hastane ve doğum doktoru seçimi de yer almaktadır. Kendi sağlığını ve bebeğinizin gelişimi ve sağlıklı dünyaya gelmesi için bu iki konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

DOĞUM DOKTORU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hamilelikte ve eğer planlı bir hamilelik isteniyorsa hamile kalmadan önce doktor seçiminiz oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hamilelikte doktor seçiminiz gebelik sürecini rahat geçirmeniz için çok önemlidir.

Ekonomi / Masraflar

blankGünümüzde ekonomik koşulların zorluğu ve hastane ücretlerinde fazlalıklar olması kişilerin sağlık giderlerini de bütçelerine göre ayarlamalarını gerektiriyor. Aslında en önemli olan unsur sağlık, koşulların zorluğu ile en iyisine değil de daha bütçeye uygun olana gidilmesine neden oluyor.

Sigortalı mısınız? Özel sağlık sigortanız var mı? Hastane ekstra ücret çıkarıyor mu? Doktor her defasında muayene ücreti alıyor mu ve ne kadar alıyor? Bunlar doktor seçerken ekonomik açıdan denge de olmanız için göz önünde bulundurduğunuz şeyler.

Doğum doktoru seçerken önünüze gelen faturadan şok olmamak için öncesinde fiyatları hakkında bilgi almanız size fayda sağlayacaktır.

Deneyim ve Referanslar

Doktorunuzu seçerken daha önce çevrenizde doğum yapmış kişilerin önerilerini alabilirsiniz. Anne- bebek formlarında doktor için tavsiyeler bulunmaktadır ancak buralardan her tavsiye edilen doktor size uymayabilir.

En başarılı bir doktor hakkında da olumsuz düşünceler duyabilirsiniz. Herkesin doktordan beklentisi ve koşulları farklıdır.blank

Hamilelik döneminizde doğum doktorunuzu seçerken deneyimlerini sorgulamanız çok doğal. Çünkü sizin ve bebeğinizin sağlığı için en iyisi olsun istiyorsunuz. Kaç yıldır mesleğini yaptığını, hangi okuldan mezun olduğunu ve en önemlisi sizin sürecinizde sizin sorularınıza ne kadar güncel ve tatmin edici cevaplar verdiği tercih etme sebepleriniz arasında olacaktır.

Ayrıca eğer özel durumlarınız var ise doktorunuzu bu alanda deneyimi olan doğum doktoru olmasını tercih edin. Örneğin sağlık sorunuz var ise, yaşınız 35 yaş üstü ise bu konularda deneyimli olan doktorlarla sürecinizi devam ettirmeniz daha uygun olacaktır.

Güven Duymalısınız

Jinekoloğonuzun yanında kendinizi rahat ve güvende hissetmelisiniz. Hamilelik sürecinde her aşamayı doktorunuz ile geçireceğiniz için doktorunuza her konu hakkında soru sorabilmeli ve çekinmemelisiniz.

Doktorunuza güven duymalısınız ki onun fikirlerine önem verip uygulayabilesiniz. Güven duymadığınız insanların görüşlerine uymazsınız. Doktorunuzun söylediklerine inanmayıp ciddiye almadığınızda sağlığınız ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle doktorunuzun size güven vermesi hamilelik sürecinin sorunsuz geçmesinde önemlidir. Eğer seçtiğiniz doktorunuza güvenmediğinizi hissederseniz zaman kaybetmeden jinekoloğunuzu değiştirmenizi tavsiye ederiz.

İletişim Kurabilmek

blankDoktorunuzun sizinle aynı dili konuşması çok önemli bir konudur. Size verdiği bilgiler karmaşık ve tıbbi dilde olursa
anlamanız zorlaşacaktır. Doktorunuzun size söylediği tıbbi terimlerin açıklamasını yapması gerekmektedir. Doktorunuzun size anlattıklarını ne kadar anlarsanız uygulamanız ve durumun farkında olmanız o kadar sağlıklı olur.

Bu nedenle doğum doktorunuzu seçerken hastaları ile iletişiminin ne kadar kuvvetli olduğunu araştırarak seçmeye özen gösterin.

Ulaşılabilir Olması

Doktorunuza istediğiniz zaman ulaşmak istemeniz çok normal bir talep. Ancak her zaman ulaşamama ihtimaliniz de olabilir. Doktorunuzun sürekli aynı yerde hizmet vermesine dikkat edin ki ulaşma ihtimaliniz yüksek olsun.

Bazı ufak sorularınız için hastaneye gitmeden bilgi almak gereği duyabilirsiniz. Bu durumlarda doktorunuza istediğiniz zaman mail, telefon gibi iletişim araçları ile ulaşabilmeli ve sorularınıza cevap alabilmelisiniz. Aklınıza takılan her soruda doktorunuzun yanınızda olması çok önemlidir.

Seçtiğiniz doğum doktorunuza;

• Güvenmeniz çok önemli ve aldığınız cevaplar sizi tatmin etmeli,blank

• Doktorunuz ile iletişim kurabiliyor olmalısınız, size verdiği bilgiler anlaşılır olmalı,

• Muayeneye gittiğinizde rahat olup, sorularınızı rahat sorabilmelisiniz,

• Doktorunuza ihtiyaç duyduğunuzda kendisine rahat ulaşabilmelisiniz,

• En son doktorunuzun yanından muayeneden çıktıktan sonra aklınızda hiçbir soru kalmamalı.

Eğer doktorunuz bunları size sağlıyorsa, doğum doktorunuz doğru seçim. Bu süreci en iyi şekilde geçirmeniz için doktorunuzun önerilerine mutlaka uyun.

En Çok Okunanlar

Üste Git