0-3 Yaş Masalları

Leyla ve Üç Ayı Masalı

Bir zamanlar üç ayı vardı. Ormandaki evlerinde mutluluk içinde yaşıyorlardı. Evleri sıcak ve rahat bir yerdi. Aile; bir baba ayı orta boylu anne ve küçük bir bebek ayıdan oluşuyordu. Baba ve anne ayı bebek ayıyı çok seviyorlardı, çünkü bebek ayı onların tek oğluydu.

Evde baba ayının yulaf lapası için büyük bir kasesi, bebek ayının küçük bir kasesi ve anne ayının da orta boy bir kasesi vardı. Oturmak içinde üç sandalyeleri vardı. Küçük sandalye minik ayı için, orta boy sandalye anne ayı için ve büyük sandalye de baba ayı içindi. Sandalyeler tahtadan yapılmıştı. Ayılar kendilerine ait sandalyelere beraberce oturdukları zaman çok mutlu oluyorlardı. Zamanları olduğunda birbirleriyle sohbet de ediyorlardı.blank

Ayıların uyumak için yatak odasında üç tane yatakları vardı. Küçük yatak minik ayınındı. Orta boy yatak anne ayının ve kocaman yatak ise baba ayınındı. Geceleyin uyumak için herkes kendi yatağını kullanırdı. Yataklar yan yanaydı. Bir sabah ayılar kahvaltıda yulaf lapası yemek istediler. Anne ayı onlara kahvaltı için lapa pişirdi. Anne ayı lapayı pişirdikten sonra kaselere pay edip boşalttı.

Küçük kase minik ayı için, orta boy kase anne ayı için ve büyük kase baba ayı içindi. Lapa kaselerini tahta kaşıklarla beraber masada bıraktı. Sofrayı kurduktan sonra ailesine;

-Lapa kaselerini soğuması için bir müddet açık bırakmalı, en azından bir saat bekleyecek, dedi.

Baba ayı ve bebek ayı da anne ayıyla hem fikir oldular. Sonra kaselerin üzerini soğuması için açık bırakarak ormana doğru yürüdüler. Ayıların evden ayrılmasının üzerinden çok bir zaman geçmemişti ki, ormanda çiçek toplayan Leyla, ayıların evine gördü ve merakla eve doğru yürüdü.

Leyla gülümsedi ve ellerini çırparak ‘Ne Hoş’ diye çığlık attı. Kapının aralığından baktı ama evde kimseyi bulamadı. İçeride ne olduğunu ve kimlerin yaşadığını çok merak ediyordu. Leyla kapıyı açtı, kapı kilitlenmemişti, çünkü ayılar kimsenin onların evine zarar vereceğini düşünmüyorlardı. Leyla içeri girdi etrafa baktı ama evde kimseyi göremedi kulübeye girdiğinde evde dikkatini çeken şey üzerinde lapa kaselerinin bulunduğu yemek masasıydı.

Masada bir büyük, bir orta ve birde küçük boy kase vardı. Leyla lapa kaselerini görünce çok mutlu oldu ve hemen bir kaşık alıp lapalardan yemeğe başladı, eğer Leyla düşünceli bir kız olsaydı ayıların eve gelmesini beklerdi, ayılar onu kahvaltıya davet edebilirlerdi. İyi ayılar oldukları için onu misafirleri olarak ağırlayabilirlerdi.

En Çok Okunanlar

Üste Git