Bebek Sağlığı

Uykunun Çocuklara Faydaları

1. Çocuğunuzun sağlığı için faydaları

• Çocuğunuz düzenli ve sağlıklı bir şekilde uyuyorsa kalp sağlığı da bundan iyi etkileniyor. Avustralya’da yapılan araştırmaya göre gece uykusu çok bölünen, horlayan ve rahat uyuyamayan çocuklarda yüksek tansiyonun görülme ihtimalinin arttığı gözlemlenmiştir. Uyku sırasında horlamanın, çocuklarda oksijen eksikliği yaratabileceği de söylenmektedir.

• Harvard tıp fakültesinde yapılan araştırmalara göre 12 saatten daha az uyuyan 1-2 yaşlarındaki çocukların 3 yaşına bastıktan sonra yaşıtlarına oranla daha fazla kilo aldıkları gözlemlenmiştir. 12 saat uyuyan çocuklarda ise bu durum gözlemlenmemektedir.

• Uykunun kaliteli olmasının bir diğer yararı ise bağışıklık sistemine etkileridir. Zamanında, düzenli ve yeterli uyku uyuyan çocukların bağışıklık sistemi de güçlenmektedir.

2. Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için faydaları

• Yeteri kadar ve düzenli uyuyan çocukların zihinsel gelişimi ve zeka düzeylerinde artış gözlemlenmiştir. Yetersiz uyuyan çocuklarda ise konsantrasyon güçlüğü ve dikkat eksikliği görülmektedir.

• Uykunun azlığı çocuğunuzu psikolojik olarak da etkilemektedir. Massachusetts üniversitesinde yapılan araştırmaya göre yeteri kadar uyumayan çocuklarda ilerleyen dönemlerde depresyon, öz güven eksikliği gibi sorunlar gözlemlenmiştir. Uyku sorunu çekmeyen çocukların ise daha mutlu oldukları görülmüştür.

• Çocuğun uyuma sorunları çekiyorsa kaza yapma oranı da artmaktadır. Uykusuzluğun sebep olduğu dikkat eksikliğinden dolayı gözlemlenen bir durumdur. Ayrıca hissedilen halsizlik ve yorgunluğu da etkisiyle yaşanabilecek kazalar 2 katına çıkmaktadır.

En Çok Okunanlar

Üste Git