Bebek Sağlığı

Çoçuklarda Tik Ve Takıntılar

Tam anlamıyla çocuklarda görülen tik ve takıntıların sebepleri bulunmasa da genetik ve çevresel faktörler sebepleri arasında sayılmaktadır. 

blank

Çocuklarda görülen tik ve takıntıların birçoğu ise genetik faktörlü olarak gösterilmektedir. Eğer akrabaları içerisinde tik ya da takıntı problemine sahip çocuklar varsa, bunun onlarda da görülme ihtimali olmayanlara göre çok daha yüksektir.


Genetik faktörlerin dışında aile tarafından görülen baskılar ve gergin bir ev ortamı da tik ve takıntılara sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında da beyin salgılarından biri olan dopaminin salgılanmasının artması sonucu tik ya da takıntılarda artışa sebebiyet verdiği düşünülmektedir. 

Çocuğunuzda bu şekilde tik ya da takıntılar oluştuğunu fark ediyorsanız çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanlığına gitmeniz en doğrusu olacaktır. Bu sayede görülen bu davranışın sebepleri araştırılarak tedavi sürecine başlanır. 

Çocuğunuzun Yaptığı Hareketlerin Tik Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

blank

En basit haliyle bir hareketin tik olarak algılanması, o hareketin olur olmaz zamanlarda dahi tekrar ediliyor olmasıyla anlaşılmaktadır. Çocuklarda en sık görülen tik şekli ise konu dışındaki sözcükleri ya da duyduğu son ses ya da cümleyi tekrarlama gibi tiklerdir. 


Diğer bir sık rastlanılan tik çeşidi ise göz kırpmaktır. Çocuklarda görülen tiklerin tedavisinde en önemli noktanın en başında yapılan iyi gözlem olduğunu unutmamalısınız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz davranışları sık bir şekilde tekrarlayan bir çocuğunuz varsa doktorunuza danışmalısınız. 

En Çok Okunanlar

Üste Git