Kişilik Gelişimi

Çocukların Arkadaşlık İlişkilerini Geliştirmek

Çocukların küçük yaşlarda arkadaşlık bağı ve iletişim kurmaları oldukça önemlidir. Bu sayede empatiyi, öğrendiklerini pratik yapmayı, sosyalleşmeyi ve ilişki kurmayı öğrenirler. Biz ebeveynlerde bu sebeplerden dolayı arkadaşlık ilişkilerinin gelişmesini isteriz.

Ancak bazen işler istediğimiz gibi olmaz ve çocuğumuz arkadaşlık kurmakta güçlük çekebilir. Diğer çocuklarla uyumsuz davranışlar sergileyebilir ve kendini onlardan soyutlayabilir. Bu durumu düzeltmekse biz ebeveynlerin işidir. Yazımızda çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini geliştirmesi için yapmanız gerekenleri sıraladık.

1. Çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlama

Çocuğunuz kendine güvenmediği taktirde arkadaşlık ilişkileri kurması da zorlaşacaktır. Güven eksikliği olduğu için kendini arkadaş ortamlarından uzak tutacak ve yalnız kalmayı tercih edecektir. Ebeveynlerin burada yapması gereken şey ise ona cesaret aşılamaktır. Kendisinde kötü gördüğü özellikleri hakkında konuşmanız ve sorunlarını dinlemeniz, ardından da anlattığı özelliklerinin sandığının aksine kötü olmadığını ve herkesin farklı karakterlere sahip olabileceğini anlatmanız kendine olan saygısını geri kazandıracaktır.

2. Çocuğunuza yeri geldiğinde yol gösterici olun

Bizden daha küçük olmaları aynı zamanda daha az tecrübe sahibi oldukları anlamına da gelmektedir. Bu yüzden arkadaşlık ilişkilerinde yaşayacağı sorunlar onu olumsuz etkileyecektir. Bu durumda anne veya babasının ona öğüt vermesi gerekmektedir. Kendi yaptıklarındaki hatayı fark edemeyecek yaşta oldukları için dışardan bir gözün bunu ona göstermesi gerekmektedir. Bu yüzden de ebeveynlerin çocuklarıyla sürekli iletişim halinde olmaları ve ilişkilerini takip etmeleri gerekmektedir.

3. Çocuğunuza iyi arkadaş olmayı öğretin

Çocuklar birçok konuda olduğu gibi bu konuda da ailelerini örnek almaktadır. Aile fertlerinin arkadaşlık ilişkileri ve davranışları çocuk için oldukça önemlidir. Ancak sadece ebeveynlerden gördükleri yeterli olmamaktadır. Yaşlarının küçüklüğünden dolayı hala iyi ve kötüyü net bir şekilde ayıramamaktadırlar. Bu sebeple ebeveynlerin zaman zaman iyi arkadaşlık ilişkilerinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili konuşmalar yapması gerekmektedir.

4. Eve arkadaşlarını getirmesine izin verin

Çocuğunuzun eve arkadaşlarını getirmesi ona hem arkadaşlık bağlarını güçlendirmede hem de toplum içinde uyulması gereken kuralları öğrenmesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca ebeveynlerde arkadaşlarıyla tanışma fırsatı bulacaktır.

5. Kendi arkadaşlarını seçmesine izin verin

Çocuğunuza bu özgürlüğü büyük yaşlarında vermeniz daha etkili olacaktır. Bu sayede kendi kararlarını vermeyi öğretecek ve bağımsız bir birey olmasını sağlayacaktır. Ayrıca çocuğunuzun edineceği her bir yeni arkadaş farklı bir bilgi, kültür ve bakış açısı demektir.

6. Arkadaşlarıyla dalga geçmemesini öğretin

Çocuğunuzun yapacağı bu davranış sadece kendini değil arkadaşını da etkileyecektir. 6-7 yaşlarında yaşanan bu tip olaylar çocuklarda tramvatik etkiler yaratabilmektedir. Bunun yerine çocuğunuza nazik olmayı ve kırıcı davranışlardan kaçınması gerektiğini öğretmelisiniz.

7. Önce tek veya küçük arkadaş gruplarıyla başlayın

Çocuğunuz küçük yaşlarda büyük arkadaş topluluklarına girmeye cesaret edemez. Bu yüzden ilk başlarda tek bir arkadaşı olmasını ya da küçük bir arkadaş grubuna girmesini sağlayın. Bu sayede çocuğunuz cesaret kazanacaktır.

8. Takım halinde oyunlara teşvik edin

Takın halinde oynanan oyunlar çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini kuvvetlendirecek ve yardımlaşma duygusunu geliştirecektir. Yapılan takım çalışmalarıyla birbirleri arasındaki bağda artarak arkadaşlıkları pekişecektir.

En Çok Okunanlar

Üste Git