3-6 Yaş Masalları

Renkli Baloncuklar Ülkesi Masalı

Küçük bir evde yaşayan mutlu bir çocuk varmış. Bu çocuk sabundan yaptığı baloncuklarıyla oynamayı çok severmiş. Baloncuklar havada uçuştukça kahkahalar atar, sevinçten mest olurmuş. Yine böyle bir günde o mutlu kahkahalarını atarak balonlarla oynarken karşısında birden bire aksakallı, sevimli mi sevimli bir dede belirmiş.

Dede köpüktenmiş. Sakalı, bıyığı, gözleri, kaşları her tarafı baloncukmuş, kafasında kocaman köpükten bir şapka varmış. Köpük dedenin sırtında kocaman bir sepet, sepetin içinde de bir sürü renkli baloncuk varmış. Dede o kadar sevimliymiş ki…

Köpük köpük gülerek çocuğa sormuş:

–Baloncukları çok mu seviyorsun sen?

–Evet, demiş çocuk. Tek oyuncağım bu parlak baloncuklardır benim. Bütün gün onlarla oynar, ne düşler kurarım bir bilseniz. Köpük dede uzun baloncuk kaşlarının altından tatlı tatlı gülümsemiş.

–Öyleyse bin sırtıma. Seni baloncuklar ülkesine götüreyim orada bu baloncuklardan daha bir sürü var, hem de renkliler. Çocuk sevinçten havaya uçmuş.

–Yaşasın, demiş.

Hemen dedenin sırtına atlamış, atlamasıyla havaya yükselmesi bir olmuş. Parlak baloncuklar içinde o kadar mutlu, o kadar sevinçliymiş ki. Köpük dede süzülerek havalara yükselmiş. Çocuk heyecan içinde etrafa bakıyormuş. Az sonra öyle bir yere gelmişler ki gözleri kamaşmış. Çünkü etrafta bir sürü baloncuk varmış üstelik bu baloncuklar gerçekten de renkliymiş.

Kırmızı baloncuklar, sarı, yeşil, mavi, pembe, mor baloncuklar her yerde uçuşuyormuş.
Baloncuk çocuklar neşeyle havada oynuyorlarmış, evler baloncukmuş, ağaçlar da baloncukmuş. Çocuk onları o kadar çok sevmiş ki dedeye şöyle demiş:

-Köpük dede, beni sırtından aşağıya indirir misin?

–Seni aşağıya indirirsem yine yukarı çıkarsın çünkü sen şuan baloncuk bir çocuksun.

Bakmış ki çocuk çok istiyor, onu sırtından indirmiş. Gerçekten de çocuk iner inmez üstüne yuvarlak parlak bir çadır kurulmuş ve hemen havalara yükselmiş. O parlak çadır güzel renkli bir baloncukmuş meğer. Çocuk kırmızı renkli bir baloncuğun içindeymiş şimdi.

O kadar mutlu olmuş ki etrafa şöyle bir bakmış her yer renkli baloncuk ebe sobe oynuyorlarmış. Neşeyle onların içine karışmış. Çocuk baloncuklar aralarına yeni katılan bir misafir görünce çok sevinmişler.

–Ülkemize hoş geldin insan baloncuk. Yakalamaca oynayalım mı? demişler. Çocuk çok sevinmiş.

–Sizinle oynamak için köpük dedenin sırtından indim ve yanınıza geldim, demiş.

Renkli baloncuklar neşeyle çocuğun etrafını sarmışlar. Daha sonrada hep birlikte havaya yayılmışlar. Birbirlerini sobelemek çok zevkliymiş, ama artık gitme vakti gelmiş çocuk baloncuklara göz kırparak öpücükler kondurmuş. Baloncuklar ülkesinde yaşadığı güzel anıları da hiç unutmamış.

En Çok Okunanlar

Üste Git