Anne Sağlığı

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir

Adet düzensizliği birçok kadının karşılaştığı sorunlar arasındandır. Bazı kadınlarda aşırı kanama, bazılarında 35 gün üzerinde gecikme, bazılarında kanamanın 2 günden az sürmesi gibi adet düzensizliği olarak belirttiğimiz durumlar yaşanır.

Birçok sebebi olabilir. Bir hastalığın belirtileri ya da ciddi bir problemin habercisi olabilir. Tek bir nedene bağlı olmadığı birden fazla neden olabileceği için konu ile ilgili jinekologa görünmenizde yarar vardır.

Adet düzensizliklerinde önceden teşhisin konulması gerekmektedir. Konulan teşhise göre tedavi yönteminin blankuygulanması gerekmektedir. Örneğin hormonal bir dengesizliğe bağlı sorun yaşanıyorsa hormon tedavisi ile kolaylıkla sorun ortadan kaldırılabilir.

Hastanın uzun süre aralıklarla adet görmesi durumunda ilaç tedavisi ile rahim içi dokusu temizlenir. Bazı hiperplazilerde hücrelerin anormal yapı göstermesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durum atipik endometrial hiperplazi olarak adlandırılır ve rahim kanserine neden olabilir.

Adet düzensizliğinde tedavi yolları;

Adet düzensizliğinde hormonal veya hormonal ilaç içermeyen tedavi ya da cerrahi yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bazı hastalarda birden fazla tedavi yöntemi kullanılabilir. Bu tedavilerin hasta tarafından uzmana danışılmadan yapılmamalıdır.

Kişinin sadece yaşam tarzını değiştirmesi, beslenmesini ve uyku düzenini yoluna sokması bile tedavi için yeterli olabilir. Bunun dışında kullandığı ilaçlar yüzünden sorun yaşama ihtimaline karşı ilaçlar uzamn tarafından bıraktırabilir ya da değiştirilebilir.blank

En bilindik ve en çok kullanılan tedavi yöntemi doğum kontrol hapı verilmesidir. Doğum kontrol ilaçları adet düzensizliğinde hem östrojen hem de progesteron içerdikleri için ayrıca pratik oldukları için kullanılırlar.

Tüm uygulanan tıbbi tedavilere cevap vermeyen durumlarda cerrahi yola başvurulur. Cerrahi durum aslında en son başvurulan ve tercih edilmeyen bir durumdur.

Adet düzensizliğine iyi geldiği söylenen bitkiler;

• Zencefil

• Tarçın

• Susam yağı

• Olgunlaşmamış papaya

• Zerdeçal

• Kişniş tohumu

• Rezene çayı

• Maydanoz yaprağı

• Adaçayıblank

• Papatya

• Isırgan yaprağı

• Aslan pençesi

Bitkisel yollarla adet düzensizliğinizi eğer ileri seviyelere taşımadıysanız kontrol altına alabilirsiniz. Rahatlamanız ve ağrılarınızın azalmasında size yardımcı olacaktır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi uzmana başvurmadan kendi imkanlarınız ile eğer ciddi bir gecikme ya da kanama yaşıyorsanız tedavi etmeye çalışmayınız.

Adet düzensizliğiniz için sizin dikkat etmeniz gereke durumlarda vardır. Bunlar; düzenli bir yaşam şekli, uykunuzun düzenli olması, dengeli ve düzenli beslenme çok önemlidir. Düzensiz uyumak, dengesiz beslenmek, aşırı kilo almak ya da aşırı zayıflık adet düzensizliğine yol açmaktadır. Kişinin yaşam tarzı düzene koyması yarar sağlayacaktır.

Bunun dışında normal sürede yapılan egzersiz ve sporun adet düzensizliği açısından da faydalığı olduğu bilinmektedir. Ancak egzersizde aşırıya kaçılmamaktadır. Çünkü aşırı yapılan egzersizlerde adet düzensizliğine neden olur.

 

Adet Düzensizliği

 

En Çok Okunanlar

Üste Git