Doğum

Sezaryen Doğum Sonrası

Sezaryen ile doğum sonrasında anne ve bebek 2-3 gün sonra taburcu edilirler. Genellikle bir hafta sonra kontrole gelirler. Anne bu süreç içerisinde evde ağır kaldırmamalıdır. Bebeğinizi sık sık emzirin. Sezaryen ile yapılan ameliyat sonrasında sütün az geldiği ya da hemen gelmediği sözü doğru değildir. Bu sizin emzirmeniz ile ilgili şekillenecek bir durumdur. Bol miktarda sıvı tüketmeli, günlük 3 lt den az olmamalıdır. Sıvı olarak su, süt, meyve suları gibi şeyleri tüketebilirsiniz.

Sezaryenden 3 gün sonra genellikle banyo yapılabilir. Dikişlerinizin durumuna göre ıslatmadan banyonuzu yapabilirsiniz. Ancak doktorunuzun önerisine göre bu durum değişebilir. Siz öncelikle bu konu hakkında doktorunuzdan bilgisini alın.blank

Bu dönem bebekten dolayı yorucu bir dönem yaşamanız sebebi ile fırsat buldukça dinlenin ve uyuyun. Bebeğiniz çoğu zaman dinlenmenize fırsat vermeyecektir.

Bol bol yürüyüş yapmaya çalışın. Günde ortalama 20-30 dakika yürümek, karın ve göbek bölgenizde ki şişkinliğin inmesine, hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesi için vücudunuzun eski dengesine sokmanıza yardımcı olacaktır.

Doğumdan sonra hafif kanamalar olacaktır. Bu normal bir süreçtir. Sadece hijyenik pedleri kullanmanız yeterli olacaktır. Bu durumda tampon yapmayın ve kesinlikle vajinal bölgeyi bol suyla yıkamayı denemeyin.
Fazla miktarda kanama, ateş, kötü kokulu vajinal akıntı gibi durumlar söz konusu olduğunda hemen doktorunuza başvurun. Ayaklarınız da ve bacaklarınızda şişlikler meydana gelebilir. Bunlar normal süreçtir ancak fazla olası halinde doktorunuza danışınız.

Doktorunuz verdiği tarihte bir şikâyetiniz olmasa bile kontrole mutlaka gidin. Yaklaşıl 7-10 gün arasında bir süre içerinde kontrol için doktorlar randevu vermektedir. Doktorunuz izin verirse 4-6 hafta sonra cinsel birlikteliğe başlayabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

– Sezaryen ile gerçekleştirilen doğum sonrasında 6-7 saat sonra normal düzende yemek yiyip içilebilir. Ancak bir hafta gaz yapacak besinlerden uzak durun.

– Sezaryen ile doğumdan sonra anne eve çıktığı ilk hafta aktif olmalıdır. Bebeğinin ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir.

– Sezaryenden sonra dikiş üzerinde olan bandaj su geçirmez olup eve gidince banyo yapabilirsiniz. Yine de dikkat ederek banyo yapmanızı önermekteyiz.

– Dikiş üzerinde ki bandaj 2 gün sonra çıkarılabilir. Yenisini koymanıza doktorunuz önermedikçe gerek yoktur.

– Banyo sırasında dikişli bölgeye yaklaşık 1-1,5 ay kese yapmayınız.

– 1,5 aydan önce eşiniz ile cinsel ilişkiye girmeyiniz.blank

– Doğum sonrası ayak ve ellerde yaşanan şişlikler normaldir. Bir süre sonra geçecektir. Fazla hareketsiz kalmayınız.

– 1,5 – 2 ay ağır eşyaları kaldırmayınız. Normal ev işlerinizi yapabilirsiniz.

– İlaç kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışınız. Emzirdiğiniz için kullandığınız ilaçlara özen gösteriniz.

– Bunların dışında doktorunuzun önerdiği şeylere özenle uymaya çalışınız.

– Bol sıvı tüketiniz. Bol sıvı tüketmek anne sütünün artışında etkili olduğu için bebeğiniz için çok önemlidir.

– Yeterli ve dengeli beslenmeye önem verin. Doğumdan hemen sonra kilo vermek için diyete başlamayın.

– D vitamini almak için güneş ışığından faydalanmaya çalışın.

– Öksürürken, derin nefes alıp verirken ve hapşırırken dikişlere el yardımı ile ya da yastık yardımı ile destek veriniz.

– Evde özellikle ilk haftanız oturup kalkarken hareketlerinize dikkat etmeli, ani hareketlerden kaçınmalısınız.

– Dikişlerden enfeksiyon kapılmaması için hijyeninize özen gösteriniz.

– Dikişlerinizi zorlayacak hareketlerden uzak durmalısınız. Dikişlerinizi zorlamanız halk arasında dikişlerin patlaması olarak adlandırılan durumla karşılaşmanıza neden olabilir.

– Korse kullanarak göbeğinizin eriyeceğini düşünmeyiniz. Bunlar piyasa da bu ürünlerin satışı için verilen bilgilerdir. Göbeğinizde hamlelik sürecinde oluşan yağ birikiminin atılması için egzersiz yapınız ve beslenmenize dikkat ediniz.

Sezaryen Doğum

Sezaryen Dikişleri

 

En Çok Okunanlar

Üste Git