Hamilelik Sonrası

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Hamile kaldığınız anda genetik olarak bebeğinizin cinsiyeti bellidir ancak ultrasonla anlaşılabilmesi için bebeğinizin belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle bebeğinizin cinsiyetini 3.ay bittikten sonra yani 13 haftalık olduğunda ultrasonla öğrenebilirsiniz.

Bebeğiniz 13 haftalık olduğunda cinsiyeti öğrenmek için kontrol ettirebilirsiniz ancak bu kesin sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumlarda nadiren de olsa yanılmalar olabilmektedir. Kesin sonuç için 16 ve 17. haftalar daha uygundur. En kesin sonucu 20. haftaya yaklaştığında alabilirsiniz.

Heyecanla beklediğiniz bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için sabırsız olabilirsiniz. Doktorunuz size bunun ne zaman kesin öğrenileceğine dair bilgi verir ancak çok ısrar ederseniz de kontrol edebilir. Ama dediğimiz gibi kesin sonuç vermeyebilir. Erken dönemde cinsiyetine baktırdığınız bebeğiniz kız olarak görünebilir ancak bir sonraki ultrason kontrolünüzde bebeğin erkek olduğu öğrenebilirsiniz. Bu yaşanılan bir durumdur. Çünkü erkek bebekler penislerini gizleyebilir buda yanılmaya sebep olabilmektedir.

Ultrason Dışında Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Her anne baba mutlaka bebeğinin cinsiyeti öğrenmek için aceleci davranır. Sanırım günümüzde 9 ay bekleyip blankbebeğinin cinsiyetini öğrenmeden bekleyen çift çok azdır. Cinsiyet ultrasonografi dışında farklı yollarla da öğrenilebilir. Bu yollar, aminosentez (anne karnından alınan amnion suyu alınması) veya kordosentez gibi yöntemlerle bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde eskiden bu yana gelmiş büyüklerin söylediği erkek ya da kız hangisi olacağını belirtilere göre tahmin etmektedirler.

• Hamileliğinizin ilk haftalarında mide bulantınız olmadıysa erkek, m,de bulantınız olduysa kız,

• Vücudunuzun ön bölümlerinde şişlik ve kilolar ortaya çıkmaya başladıysa erkek, kiloları basen ve kalçalardan alıyorsanız kız,

• Hamilelik döneminde güzelleştiğinizi hissediyorsanız erkek, saçınızda kırmızı parlak benekler oluşmaya başladıysa kız,

• İdrarınız açık sarı renk ise erkek, idrarınız koyu sarı renkte is kız,

• Ve geldik en belirgin olanına, tuzlu ve ekşi gıdalar aşeriyorsanız erkek, tatlı ve meyve. Meyve suyu gibi tatlı besinler aşeriyorsanız kız olacak derler.blank

Bunlar kız ya da erkek çocuklarının bugüne kadar göstermiş olduğu belirtilere göre eskiden bu yana deneyimleşmiştir. Tatlı yiyorum kesin kız olacak olarak tabi ki bir kesinliği yoktur. Çünkü bunları bilmek sizin bilinçaltınızı da etkileyip o yönde yönlendirebilir. Kesinliği olan bilgiler değildir, ancak günümüze kadar eskilerden
gelen bilgilerdir.

Hangi Durumlarda Bebeğin Cinsiyeti Görülmeyebilir?

Hamilelikte 16. Haftadan sonra ultrason ile bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilir. Ancak bunun için bebeğinizin duruşu ve pozisyonu çok önemlidir. Bebeğinizin bacak arasına bakılarak cinsiyeti belirlenir. Ama bazı bebekler hemen cinsiyetini göstermek istemeyebiliyorlar. Plasentanın bacak arasına girmesi, bebeğin genital bölgesini saklaması sonucu cinsiyet tespitinin yapılamaması en çok rastlanan durumlardır.

En Çok Okunanlar

Üste Git