Bebek Sağlığı

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda sıklıkla gördüğümüz dikkat eksiklikleri ve odaklanma sorunları oldukça normaldir. Çocuk olmalarının verdiği merak ve araştırma duygusu sürekli farklı şeylerle ilgilenmelerini sağlayabilmektedir. Ancak bu durumun hastalık boyutuna ulaşıp hiperaktivite sendromuna ya da dikkat yetersizliğine dönüşmesi halinde doktor yardımı alınmaya başlanmalıdır. Bunun yanı sıra belirli yaş aralığından büyük çocukların da bu tip dikkat eksikliği sorunu yaşamaları hayatlarını ve akademik kariyerlerini kötü yönde etkileyebilmektedir.

Dikkat Eksikliğinin Oluşmasının Sebepleri

Her insan doğası gereği bir olaya ya da bir nesneye odaklanmak için 5 duyu organına da ihtiyaç duyar. Bunlar görme, işitme, dokunma, koklama ve tatmadır. Ancak bu duyulardan birinde sorun oluşması kişinin dikkatini toplayamamasına sebep olmaktadır. Bunun dışında; genetik faktörler, motivasyon eksikliği, düzensiz uyku saatleri ve düzensiz beslenme alışkanlıkları da dikkat eksikliğine sebep olarak gösterilebilir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri

• Verdiğiniz komutları dinlemez ya da algılayamaz

• Kendisine verdiğiniz herhangi bir görevi yapmakta ve o işe odaklanmakta güçlük çeker.

• Mimik algılamakta ve yorumlamakta güçlük çekerler

• Ev ödevlerini tamamlamakta zorlanma

• Konuşma sırasında karşısındaki insanı dinlemekte zorlanma ve konuşulan konuyu akılda tutamama

gibi belirtiler çocuklardaki dikkat eksikliğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki çocuklarda görülen dikkat eksikliği sorunu yetişkinlerde görülene nazaran daha zor anlaşılabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki bu saydığımız belirtiler yaşa göre de değişebilmektedir. 3 yaşında bir çocuğun algısının sürekli değişmesi ve dikkat eksikliği yaşaması yaşına göre oldukça normaldir. Ailenin dikkat eksikliğini anlaması için çaba sarf etmesi ve çocuğun hareketlerini dikkatle analiz etmeleri gerekmektedir. Bu durumun gözlemlendiği çocuklara kızarak ya da ceza vererek düzeltilemeyeceği bilinmelidir. Dikkat eksikliği ya da hiperaktiviteden şüpheniz varsa mutlaka psikiyatristinden yardım alın.

En Çok Okunanlar

Üste Git