Anne Sağlığı

Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı hamilelikten korunmanın en yaygın yöntemleri arasında yer alır. Östrojen ve progesteron içerir. Düzenli kullanıldığında yüksek etkisi olan ve düşük yan etkisi bulunan doğum kontrol hapının kullanım sıklığını arttırır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı, ilk kullanılmaya başladığında adetin ilk günü başlanmalıdır. Adetin ilk günü başlarsanız ilk ay koruma sağlar ancak adetin ilk günü başlamazsanız ilk ay korumayabilir.blank

Adetinizin ilk gününün olduğu günün karşısındaki hapı içerek başlanır. Her gün mutlaka aynı zaman diliminde almaya özen gösterin, etkisi daha fazladır. Bir gün sabah sonra ki gün akşam içmeyin. Sabah ya da akşam sizin için hangi zaman uygunsa o şekilde kullanıma alışın. Kullandığınız günlerin saat dilimleri de birbiri ile tutarlı olmalıdır.

Kullandığınız kutu bittiğinde, son tabletten birkaç gün sonra adet kanamanız başlar. 7 gün ara verdikten sonra adet kanaması durumuna bakılmaksızın ilaca tekrar başlanır.

21 Tablet Olan Doğum Kontrol Hapları

Genel olarak ülkemizde 21 tabletli olan doğum kontrol hapı kullanılmaktadır. Adet kanamasının 1. günü almaya başlanır ve 21 gün boyunca her gün bir tablet alınır. Kutu bittikten sonra 7 gün ara verilir. Bu arada ilacın etkisi sürer ve hamilelikten korur. 21 gün ilaç kullanıp 7 gün ara vererek devam edeceğiniz doğum kontrol hapını her gün aynı zamanda, yeterli su ile kullanmaya dikkat edin.

28 Tablet Olan Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapına başlamadan önce kullanım talimatını mutlaka okuyunuz. İçerisinde 28 adet doğum kontrol blankhapı bulunmaktadır. İlacın 21 tablet olan ilaca göre farkı son 7 tabletin hormon içermemesidir. Son kullanılan 7 ilaç demir içerebilir. Kullanan kişi ara vermeden ilaca devam etmesi ve kolaylık sağlaması ile bu 7 hap vardır.

28 tablet olan doğum kontrol haplarının kullanımı da aynıdır. İlk kutuya adet döneminizin ilk gün başlanır. Hiç ara vermeden diğer kutuya başlanır.

Tablette İlaçların Sırası Önemlimidir?

Kullandığınız ilacın hepsi aynı miktarda hormon içerdiği için birbirinden farkı bulunmamaktadır. Ancak kullanım alışkanlığı kazanabilmeniz için kutuda ki ilaçları sırası ile kullanmanız faydalı olacaktır.

Ancak 28 tabletlik kutularda bu geçerli değildir. Son 7 ilacın hormon içermemesi, bu ilaçların kullanım sırasında karışıklık olmamasını gerektirir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Unutulduğunda Ne Yapılmalı?

En çok karşılaşılan sorunlardan biri olan ilacın kullanımının unutulması ve atlanmasıdır. İlacın her gün aynı saat diliminde içilmesi gerekir. İlacın içildiği saatler arasında 2 ya da 3 saatlik bir esneklik olmalıdır. Bir gün akşam bir gün sabah kullanımdan kaçının. Düzenli kullanıldığında etkisini göstermekte olup, düzensiz kullanımda koruma etkisi azalmaktadır.

Doğum kontrol hapını almayı unuttuğunuz zaman eğer 24 saati blankgeçmediyse, unuttuğunuz günün ilacını alabilirsiniz.
Ancak yeni ilaç aldım diyerek mevcut almanız gereken günün ilacını almayı ihmal etmeyiniz. Örneğin Perşembe olan ilacınızı unuttunuz ve 24saat geçmeden hatırladınız. Perşembe günün ilacını alarak, cuma günü olan ilacınızı da yine her zaman aldığınız saat diliminde alınız.

İlaç kullanımınızda eğer 2 gün ve daha fazla gün kullanımını unuttunuz ya da atladıysanız doğum kontrol yönteminin etkisi geçmiş olabilir. Bu nedenle adet kanamasına kadar farklı bir yöntemle korunmalısınız.

Doğum Kontrol Hapı İle İlgili Yanlış Bilinenler

Doğum kontrol hapları kullanılırken yanlış bir düşünce taşınmaktadır. İlacı kullandığınız ilk gün korumaya başlamaz. Kutu bittiğinde ilacı bıraktığınızda, ilacın koruma etkisi de biter. Düzenli olarak kullanıldığında etkisi vardır. İki gün ve üzerinde ilacı kullanmayı unutmanız o ay korunmanızı sağlamayabilir.

Doğum kontrol hapı kullanılsa da hamile kalındığını düşünen kişi sayısı da oldukça fazladır. Hapların düzenli ve doğru şekilde alınması hamile kalınmasını önler ancak. Hapların kullanımında yüksek oranda unutkanlık yaşanması ve düzenli alınmaması bu nedeni ortaya çıkarmakta ve doğum kontrol hapı kullanılırken hamile kalındığıblank söylenmektedir.

Doğum kontrol hapının kansere yol açtığı yönünde yanlış bilinen bilginin aksine, doğum kontrol haplarının özellikle yumurtalık kanseri ve endometrium kanserine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

Son olarak ise doğum kontrol haplarını kullanırken 9 ayda bir ilaca ara verilerek vücudun dinlendirilmesidir. Kullandığınız ilacı hiç ara vermeden kullanmanın herhangi bir negatif etkisi yoktur. Vücudu dinlendirmek için ilaca verilen aranın tek etkisi istenmeyen bir gebeliğin ortaya çıkmasıdır.

Her kadının farklı yapıya sahip olması nedeni ile doğum kontrol hapına başlamadan önce doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Doktorunuz tarafından gerekli muayene ve kontrollerin yapılması ile sizin için uygun olan ilacı önermesi ile hapları kullanmaya başlamanız daha faydalı olacaktır.

En Çok Okunanlar

Üste Git