Fiziksel Gelişim

Ergenlik Döneminde Fiziksel Gelişim ( 12-18 yaş)

Bedensel değişikliklerin yaşandığı dönemdir. Çocukluk döneminde yavaşlayan bedensel büyüme ve gelişme, bu dönem ile tekrardan hızlanır. Ergenlik dönemi büyümenin tekrar hızlanarak biyolojik değişim ve olgunlaşmanın tamamlanması ile çocuğun erişkin dönemine ulaştığı dönemdir.

Ergenlik dönemi altı ay ile bir yıl süren dönemi kapsayan erinlik dönemini de içine alan ve yaklaşık 5-6 yıl süren dönemdir.

Hormonların ilk ortaya çıkışı erinlik dönemindedir. İskelet yapılarında hızlı gelişmeler meydana gelir. Değişimlerle beraber sakarlıklar sıklıkla görülür. Bu dönem çocuğun genellikle en sağlıklı dönemidir. Çocuk hastalıkları artık geride kalmış, yetişkin hastalıklarına da çok uzaktırlar. Ama ergenlik döneminde ki çocukların sivilce sorunları onlar için çok büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Kız çocuklarında 10-12 yaşları arasında başlayan büyüme ile her yıl kızların çoğu 5-10 cm arası büyür. Erkek çocuklarına göre daha uzundurlar. Erkek çocukları ise 10-16 yaşları arasında girdiği bu evrede yılda yaklaşık 8-12 cm arası büyür.

Hormon salgılanmasından oluşan düzensizlik, aşırı derece enerji ve düzensiz yeme alışkanlıkları bu dönemde şişmanlığa yol açabilir.
blank– Fiziksel değişimleri hızlıdır,

– Kimlik arayışına odaklanmışlardır,

– Üreme olgunluğu oluşmaya başlar,

– Yaşıtlarının, benliğinin gelişmesine ve kendini test etmesin yardımcı olur,

– Bilimsel sorgulama düşünceleri gelişir,

– Soyut düşünme yetileri gelişir,

– Ergenlik döneminde ben merkeziyetçilik vardır.

Oldukça zor ve çalkantılı olan ergenlik dönemi, gencin kendi ile ve çevresi ile sürekli bir savaş halinde olması halidir. Bu dönem kimi gençlerde daha çalkantılı, kimilerinde daha sakin geçer. Ergenler bu dönemde yetişkinlerin otoritesini pek kabul etmez. Kendisine saygı duyulmasını, kararlarının kabul edilmesi isterler. Bu dönemde anne-baba çocuğun daha sakin bir dönem geçirmesi için destek olmalıdır.

 

Fiziksel Gelişim

Doğum Öncesi Fiziksel Gelişim

Bebeklik Döneminde Fiziksel Gelişim ( 0-2 yaş)

İlk Çocukluk Döneminde Fiziksel Gelişim ( 3-6 yaş)

İkinci Çocukluk Döneminde Fiziksel Gelişim ( 7-11 yaş)

 

En Çok Okunanlar

Üste Git