Hamilelik Sonrası

Hamileliğin 6. Ayı (21-24. Haftası)

Bebeğiniz içinde bulunduğu sıvıyı yutmaya başlar ve bu şekilde sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Bebeğinizin dokunma ve tat alma duyusu gelişmeye başlar. Hamileliğin 6. ayında anne adayında kilo artışı meydana gelmektedir. Ayda ortalama 2 kilo alan bir anne adayı düzenli kilo almaktadır. Haftada yarım kilo civarında kilo almanız gerekmektedir. Bu arada bebekte anne karnında kilo almaya başlamıştır.

Bebeğin kilo alması ile birlikte hareketlerinin daha hissedilir hale geldiği görülmektedir. Önceden bebeğin hareketlerini anne hissederken artık eşinin karnına dokunduğunda baba da bebeğin hareketlerini hissedebilmektedir. Bebeğinizin kulaklarında ki kemikler sertleştiği için artık sizi duyabilir. Ona kitap okuyun, şarkı söyleyin, bebeğinizle bol bol konuşun. Bebeğiniz sesinizi ne kadar çok duyarsa doğduğu zamanda o kadar ona tanıdık gelirsiniz.

Kilo almanızla birlikte, sırt ve bacak ağrılarınız artacaktır. Bacaklarınızda hamilelik döneminde oluşan varisler geçicidir. Bunun için endişelenmeyin. Hamilelikten sonra nerdeyse bu şikayeti devam eden anne adayı yoktur. Diş etlerinizde küçülme ve çekilmeler meydana gelecektir.

Hamileliğin bu ayında bebeğin sesinden yararlanarak ultrasonografi yapılabilir. Radyasyon içermediği için anne sağlığı içinde bebeğin sağlığı için de bir zararı bulunmaz. Bu uygulamam ile bebeğin kalbi kontrol edilmektedir. Sorun olması halinde erken müdahale edilme imkanı sağlamaktadır.

Rahat bir nefes alabilirsiniz. Artık düşük tehlikesi çok az risk taşımaktadır. Mutlaka bu dönemden sonra demir alımınıza önem gösterin Kırmızı et tüketiminizi arttırın. Demir eksikliğinin sizde yorgunluk, zayıflık, nefes darlığı, bayılma gibi yan etkiler gösterebilir. Demir açısından zengin ıspanak ve karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketin.

Diğer Ay ve Haftalar

Hamileliğin 1. Ayı ( İlk 0-4. Haftası)

Hamileliğin 2. Ayı (4-8. Haftası)

Hamileliğin 3. Ayı (9-12. Haftası)

Hamileliğin 4. Ayı ( 13-16. Haftası)

Hamileliğin 5. Ayı (17-20. Haftası)

Hamileliğin 6. Ayı (21-24. Haftası)

Hamileliğin 7. Ayı (25-28. Haftası)

Hamileliğin 8. Ayı (29-33. Haftası)

Hamileliğin 9. Ayı (34-40. Haftası)

Hamileliğin 10. Ayı (40 Haftadan Sonraki Dönem)

En Çok Okunanlar

Üste Git